MPK strefa buforowa

Poznań: Specjalny rozkład jazdy miejskiej komunikacji od 16 marca

Zmniejszenie częstotliwości kursowania tramwajów do co 12 minut oraz głównych miejskich linii autobusowych do średnio co 15 minut przez cały dzień. To najważniejsze zmiany w kursowaniu miejskich autobusów i tramwajów.

Od 16 marca, na liniach ZTM zostanie wprowadzony specjalny rozkład jazdy. Tramwaje i autobusy będą kursować jak dotychczas w dni robocze w godzinach pozaszczytowych, czyli tramwaje co 12 minut, a autobusy głównych linii miejskich średnio co 15 minut (151, 163, 164, 168, 169, 171, 174, 182, 191 i 193).

Ze względu na przeznaczenie szpitala przy ul. Szwajcarskiej wyłącznie na potrzeby opieki nad pacjentami zarażonymi koronawirusem autobusy linii numer 166, 181, 184, 232 i 238 nie będą wjeżdżać pod szpital. Na liniach nr 166 (z Zielińca), 181 (ze Szwajcarska Centrum Handlowe) i 184 (z Ronda Środka) będą przesunięte godziny odjazdów, natomiast linie nr 232 i 238 będą miały zmienione trasy (linia nr 232 skrócenie do Os. Rusa, linia nr 238 wydłużenie do Franowa).

Od 16 marca zawieszone będzie także kursowanie tramwajów linii nr 4 i 11 oraz autobusów nr 147, 150 i 181.

Od piątku 13 marca w autobusach są wydzielone strefy niedostępne dla pasażerów. Oznacza to między innymi, że podróżni nie mogą korzystać z przednich drzwi pojazdu. Podobne rozwiązanie sukcesywne będzie wprowadzane w tramwajach. Wstrzymana została również sprzedaż biletów przez kierowców i motorniczych (dotyczy pojazdów przewoźników podmiejskich i linii nocnych).

Wszystkie drzwi w autobusach i tramwajach są otwierane zdalnie przez prowadzących pojazdy. Tym samym pasażerowie nie muszą mieć kontaktu z przyciskami otwierania drzwi. Codziennie w pojazdach przeprowadzane jest gruntowne czyszczenie oraz dezynfekcja.

Z uwagi na nagły tryb wprowadzanych zmian oraz dynamicznie zmieniającą się sytuację, tradycyjne rozkłady jazdy na przystankach nie będą aktualne. Zarząd Transportu Miejskiego prosi pasażerów o korzystanie z przede wszystkim z informacji elektronicznych, takich jak Wirtualny Monitor w systemie PEKA (https://www.peka.poznan.pl/vm/) i tablic informacji pasażerskiej. Aktualne rozkłady jazdy od godzin popołudniowych w poniedziałek (16 marca) znalajdą się na stronie ZTM oraz w aplikacjach mobilnych korzystających z danych udostępnionych przez ZTM (m.in.: jakdojade, mympk, mmpk.info).

Ponadto tradycyjne rozkłady na przystankach tramwajowych testowo zostaną wyposażone w QR-kody, które znajdą się w prawym dolnym rogu. Po zeskanowaniu kodu otworzy się strona internetowa Wirtualny Monitor z danym przystankiem (dla powyższego rozkładu: www.peka.poznan.pl/vm/?przystanek=PAWI71). W ten sposób pasażer będzie mógł sprawdzić rzeczywisty czas przyjazdu tramwaju.