piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Sołtysi powiatu poznańskiego dostali nagrody

Aż trudno uwierzyć, ale rekordzista piastuje stanowisko sołtysa od…51 lat! To Erazm Walkowiak ze wsi Drużyna i Nowinki. 5. Powiatowy Dnia Sołtysa świętował z Tomaszem Łubińskim, wicestarostą poznańskim.

Zazwyczaj Powiatowy Dzień Sołtysa to radosne święto z wieloma zaproszonymi gośćmi. Jednak w tym roku, z powodu pandemii, do Starostwa Powiatowego w Poznaniu zaproszono tylko sołtysów – laureatów specjalnej statuetki. Uroczystość była więc znacznie bardziej kameralna niż zwykle, ale wicestarosta Łubiński zapewnia, że na pewno uda się to odrobić podczas następnego Dnia Sołtysa za rok.

– Bardzo doceniamy współpracę z liderami lokalnych społeczności. Ich rola na przestrzeni lat bardzo się zmieniła – mówił Tomasz Łubiński. – Dziś są inicjatorami nie tylko wydarzeń kulturalnych, ale wielu inwestycji. Co roku organizujemy dla nich szkolenia. W tym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne, musieliśmy znacznie ograniczyć formułę naszych corocznych spotkań. Dlatego bezpośrednio gratulacje i życzenia złożyliśmy osobom, które nieprzerwanie od 30 i więcej lat dbają o mieszkańców swoich wsi. Do pozostałych ponad 240 sołtysów z powiatu poznańskiego wysłaliśmy listy gratulacyjne i upominki.

W powiecie poznańskim jest 9 sołtysów ze stażem pracy powyżej 30 lat. Erazm Walkowiak jest wśród nich rekordzistą będąc 51 lat na stanowisku. Został sołtysem w wieku lat 18 i jak sam przyznaje, w 1970 roku sołectwo wyglądało wtedy zupełnie inaczej niż dziś. Wiele z pomocą mieszkańców udało się zrealizować.

– Sołectwo to praktycznie większość mojego życia – mówił. – Pięćdziesiąt lat temu były 33 numery w Nowinkach i 58 w Drużynie, a dziś obie wsie zamieszkuje blisko 800 osób i ciągle ich przybywa. Sołectwo to misja, momentami bardzo trudna, którą mam do wypełnienia. I dopóki wystarczy mi sił, będę ją kontynuował dla dobra mieszkańców Drużyny i Nowinek.

Zmiany na terenie sołectwa nie dotyczą tylko liczby ludności. Zmieniły się także same wsie: wybudowano w nich przystanki komunikacji publicznej i chodniki, jest też kanalizacja sanitarna. Dla najmłodszych powstał nowoczesny plac zabaw, dla miłośników piłki nożnej trawiaste boisko, wyremontowano także lokalną świetlicę, wybudowano siłownię zewnętrzną, mieszkańcy mają też do dyspozycji plac spotkań z oświetleniem.

Nic dziwnego, że są dumni ze swojego gospodarza, który działa nie tylko jako sołtys: jest też członkiem OSP Nowinki, a swego czasu był także dowódcą młodzieżowych drużyn pożarniczych.

O 10 lat krócej pracuje na swoim stanowisku Marian Czekalski, sołtys Zakrzewa w gminie Dopiewo. Gdy zaczynał pracę, we wsi mieszkało 500 osób i było 5 telefonów na całą wieś… Dziś Zakrzewo ma ponad 1500 mieszkańców, o telefonach w ogóle nie ma co mówić, a sam sołtys z wielka pasją dba o rozwój wsi – także od strony kulturalnej. Bo M. Czekalski bardzo chętnie występuje w zespole tanecznym, który prezentuje ludowe tańce z tych okolic. Należał też do teatru amatorskiego, którego członkowie byli zapraszani do udziału w spektaklach poznańskiego Teatru Nowego.
– Udało mu się połączyć tradycję z nowoczesnością – podsumowują swojego gospodarza mieszkańcy Zakrzewa.

Jerzy Stanisław Rozmiarek, kolejny wyróżniony sołtys, sprawuje swój urząd od 1990 roku w Czmoniu w gminie Kórnik. Od 25 lat jest też radnym gminnym. To dzięki niemu Czmoń ma zewnętrzną siłownię, oświetlenie ulic, zrekultywowane składowisko odpadów – i wiele festynów dla mieszkańców.

Tegoroczni Laureaci 5. Powiatowego Dnia Sołtysa
1. Erazm Walkowiak, wsie Drużyna, Nowinki (gm. Mosina)
2. Jan Bręk, wsie Dobra, Sznyfin (gm. Buk)
3. Albin Marian Czekalski, wieś Zakrzewo (gm. Dopiewo)
4. Henryk Lesiński, wieś Krzyżowniki (gm. Kleszczewo)
5. Czesław Pakuła, wieś Szewce (gm. Buk)
6. Grzegorz Michalak, wieś Drożdżyce (gm. Stęszew)
7. Jerzy Rozmiarek, wieś Czmoń (gm. Kórnik)
8. Eugeniusz Nowicki, wieś Kleszczewo (gm. Kleszczewo)
9. Czesław Książkiewicz, wieś Komorniki (gm. Kleszczewo)

PP

Strona głównaPoznańPoznań: Sołtysi powiatu poznańskiego dostali nagrody