Poznań: Śmigłowiec LPR zamiast karetki?

Helikopter sanitarny

Taka sytuacja miała miejsce na osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej. Do osoby potrzebującej szybkiej pomocy wezwano karetkę pogotowia – a przyleciał śmigłowiec LPR, ponieważ nie było wolnej karetki. Jego lądowanie zabezpieczali strażacy.

Czy w poznańskim pogotowiu nadal są problemy z obsadą karetek, mimo że – jak zapewniał w sobotę wojewoda Michał Zieliński – udało się osiągnąć porozumienie? Przypomnijmy, że nadal trwa protest ratowników medycznych, z powodu którego ratownicy masowo rezygnują z pracy albo idą na zwolnienia lekarskie. W sobotę 2 października na 108 ZRM w gotowości do wyjazdu były 84 ambulanse, dlatego wojewoda zadecydował o uzupełnieniu załóg ratownikami medycznymi pracującymi w straży pożarnej. Po długich negocjacjach ostatecznie ustalono, że pięć karetek z trzema strażakami-ratownikami na pokładzie będzie udzielało pomocy.

Czy wysłanie śmigłowca LPR oznacza, że to jeszcze za mało czy że kolejni ratownicy odeszli z pracy? Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody, zwraca uwagę, że przecież śmigłowce wchodzą w skład systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, co oznacza, że także świadczą pomoc, gdy jest taka potrzeba. Jak właśnie na osiedlu Bohaterów II Wojny Światowej.

Źródło: epoznan.pl

Podziel się: