Teatr Polski w Poznaniu Sluby PANienskie rez. Andrzej Blazewicz 2019 f/ Marek Zakrzewski

Poznań: “Śluby panieńskie” Teatru Polskiego z nagrodą

„Śluby panieńskie” w reż. Andrzeja Błażewicza otrzymały wyróżnienie w konkursie „Klasyka żywa”. Dramaturg (Paweł Sablik) i reżyser (Andrzej Błażewicz) spektaklu zostali nagrodzeni za „nowatorskie odczytanie utworu Aleksandra Fredry”.

Premiera wyróżnionego spektaklu odbyła się w Teatrze Polskim w Poznaniu 8 marca 2019 roku – i była to premiera nr 4195.

Kiedy Freud stwierdził, że psychika kobiety jest dla niego i dla psychoanalizy ciemnym kontynentem, to czy w ten sposób nie przyznał się zarazem do niewiedzy na temat „mężczyzny” i samego siebie? Czyż bowiem już sam pomysł, żeby ujmować płcie jako ściśle od siebie odseparowane, nie jest typowym konceptem takiego odizolowanego „Ja”, mieszczańskiego i męskiego indywiduum?
/ Męskie fantazje, Klaus Theweleit /

Według ankiety zaprezentowanej w książce Philipa G. Zimbardo i Nikity S. Coulombe Gdzie ci mężczyźni? ponad 65% mężczyzn jako czynniki przyczyniające się do problemów motywacyjnych, występujących wśród młodych mężczyzn wskazało „sprzeczne przekazy w mediach, ze strony instytucji, rodziców i rówieśników na temat akceptowalnych męskich zachowań”.

Twórcy przedstawienia Śluby panieńskie według farsy hrabiego Aleksandra Fredry starają się stematyzować pojęcie tak zwanego „upadku męskości” lub „słabej płci męskiej”. Portretują problemy współczesnego mężczyzny, budując świat swojego przedstawiania w oderwaniu od farsowego charakteru słów zapisanych przed wiekami przez autora Zemsty. Tropią stereotypy i przemocowe wzorce zachowań wobec obu płci, wielokrotnie powielane bezrefleksyjnie w teatralnych i filmowych realizacjach. Spektakl jest próbą uruchomienia innej narracji niż maskulinistyczna czy też patriarchalna w dialogu między mężczyznami a dyskursem feministycznym. Stawia pytanie o tożsamość męskości, w całej swojej rozciągłości obejmując obszary zarówno hetero- jak i nieheteronormatywne.

Zdjęcia są autorstwa Marka Zakrzewskiego. Fotografia aktorów w kostiumach teatralnych zrobiona w Sali Redutowej Teatru Polskiego w Poznaniu została nagrodzona w Konkursie Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Marek Zakrzewski zdobył za nią II miejsce w kategorii „teatralne zdjęcie sezonu”.

Teatr Polski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze