panele słoneczne

Poznań: Słoneczne dachy, czyli spółdzielnie z panelami i darmowym prądem

100 mln zł – tyle ma do rozdania w Wielkopolsce Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska na program “Słoneczne dachy”. Program jest pilotażowy, realizowany tylko w Wielkopolsce, a wnioski można składać od 1 marca.

Pilotażowa wersja programu jest przeznaczona dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, jak wyjaśnili dziś wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk i Jolanta Ratajczak, prezes WFOŚiGW w Poznaniu.

W ramach programu spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota może zaciągnąć preferencyjną pożyczkę na zadania termomodernizacyjne, a także na instalację fotowoltaiczną PV o mocy do 50 kW. Tak wytworzona energia może być wykorzystana w częściach wspólnych budynku – na klatkach schodowych, w piwnicach, garażach czy do zasilania wind.

– “Słoneczne dachy” czy “Mój prąd” to programy, które są elementem strategii rządu premiera Mateusza Morawieckiego w kontekście wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zapowiedzi tych działań premier przedstawił w expose, a dziś jesteśmy świadkami ich realizacji – mówił wojewoda Łukasz Mikołajczyk. – Niższe koszty eksploatacji budynku przełożą się na niższe rachunki mieszkańców. To wielka szansa dla wielkopolskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które dzięki tej inwestycji wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dlatego zwracam się do wszystkich podmiotów, które mogą być beneficjentami – skorzystajcie, to duże przedsięwzięcie i wielka korzyść dla mieszkańców.

Z otrzymanej pożyczki można będzie pokryć koszty związane z zakupem i montażem kompletnych systemów fotowoltaicznych np. paneli słonecznych, a także koszty termomodernizacji budynków.
– Program Słoneczne Dachy jest realizowany we współpracy narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska- wyjaśniała prezes Jolanta Ratajczak. – NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł, a 20 mln zł będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu. Wysokość otrzymanej pożyczki nie jest ograniczona.

Pożyczka udzielona przez WFOŚiGW w Poznaniu może być częściowo umorzona do wysokości:
– 15 proc. udzielonej kwoty, z uwzględnieniem przepisów dotyczących dopuszczalności pomocy publicznej, pod warunkiem równoczesnej wymiany źródła ciepła i termomodernizacji, w tym: modernizacja przegród zewnętrznych budynku (izolacja cieplna); wymiana stolarki okiennej i stolarki drzwiowej zewnętrznej; przebudowa systemów grzewczych wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła, audyt energetyczny jako element przedsięwzięcia, budowa przyłączy gazowych i cieplnych;
– 10 proc. udzielonej kwoty, z uwzględnieniem przepisów dotyczących dopuszczalności pomocy publicznej, na przedsięwzięcia dotyczące: przebudowy systemów wentylacji lub budowy instalacji chłodzących w modernizowanych energetycznie budynkach; zakupu, montażu i uruchomienia instalacji PV do 50 kW na potrzeby części wspólnych istniejących budynków, budowy pozostałych instalacji OZE, wymiany oświetlenia na energooszczędne w częściach wspólnych budynków.

Chętnych na “Słoneczne dachy” nie brakuje. Jako jeden z pierwszych wyraził zainteresowanie projektem Jan Marciniak, prezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “Winogrady” w Poznaniu. Spółdzielnia zresztą już montuje na swoich dacha panele fotowoltaiczne, by obniżyć koszty opłat za prąd dla swoich mieszkańców. Program “Słoneczne dachy” da jej kolejne możliwości rozwoju pod tym względem.

Spotkania informacyjne dotyczące programu odbędą się także w subregionie konińskim – 4 marca, w subregionie kaliskim – 12 marca, w subregionie pilskim – 19 marca i w subregionie poznańskim – w drugiej połowie marca.

WUW, el

2
Dodaj komentarz

avatar
Grażyna Kowalska
Grażyna Kowalska

SUPER ! ! !

Malgorzata Gdaniec
Malgorzata Gdaniec

Bardzo dobrze