czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich już oficjalnie z nową nazwą

Pamiątkową tablicę odsłonili wojewoda Michał Zieliński oraz poznańska radna PiS Klaudia Strzelecka, inicjatorka nadania imienia skwerowi Marii i Lecha Kaczyńskich . Było też odczytanie listu od prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którzy osobiście nie przyjechali.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Armii . Później goście przeszli na jego tył, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości. Uroczystość miał też uświetnić przelot samolotu akrobacyjnego Grupy Żelazny – niestety, z powodu silnego wiatru tę atrakcję trzeba było odwołać.

Uroczystość rozpoczął wojewoda Michał Zieliński, czytając list Jarosława Kaczyńskiego, w którym gorąco podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do urzeczywistnienia projektu.
“Cały projekt otrzymał poparcie ponad podziałami, tak niełatwe do zdobycia w dzisiejszej Polsce. Wznieśliście się państwo ponad bardzo przecież silne i w jakiejś mierze przez swoją wszechobecność definiujące naszą codzienność – podziały ideowe i polityczne, za co jestem państwu ogromnie wdzięczny. Wymienić tu muszę nazwisko pana prezydenta Jacka Jaśkowiaka” – napisał prezes PiS.

Po nim minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, który wyraził wdzięczność samorządowcom za nadanie skwerowi imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony.
“Lecha i Marię Kaczyńskich zachowują we wdzięcznej pamięci miliony naszych rodaków” – czytał minister. – “Także tu, w Poznaniu, upamiętniają państwo tragicznie zmarła parę prezydencką. Ufam, że w tym pięknym, reprezentacyjnym miejscu, tchnącym godnością i spokojem, Lech i Maria Kaczyńscy będą wspominani z powagą, ale też z tą samą serdecznością, życzliwością i pogodnym uśmiechem, jakie na co dzień ofiarowali sobie i innym”.

Posłanka Jadwiga Emilewicz przypomniała z kolei wizytę Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu z 2006 roku, kiedy obchodzono 50 rocznicę Czerwca '56 roku, podczas której prezydent Kaczyński podziękował mieszkańcom Wielkopolski za Czerwiec '56.
– “Solidarność w jakimś sensie zaczęła się tu,w czerwcu i na początku lipca 1956 roku w Poznaniu. Pamiętajcie o tym”. To były słowa wygłoszone przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 50. rocznice wydarzeń Poznańskiego Czerwca – mówiła posłanka. Z kolei minister Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że osobiście niestety nie poznał prezydenta, ale zawsze był dla niego wzorem – był jego prezydentem.

Władze Poznania reprezentował podczas dzisiejszej uroczystości Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta, który z kolei podkreślił, że warto się skupić na tym, co łączyło i co łączy Poznań ze świętej pamięci parą prezydencką: prezydent Kaczyński był gościem 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca, on też podpisał Traktaty Lizbońskie, a Maria Kaczyńska zawsze stawała po stronie słabszych i pokrzywdzonych.
– Poznań chce być miastem tolerancji, chce być miastem otwartym – podkreślił Jędrzej Solarski. – Tolerancja to jednak nie znaczy tylko tolerancja do własnych poglądów, ale również uszanowanie poglądów innych. Nade wszystko darzmy się wzajemnym szacunkiem.

Na skwerze Marii i Lecha Kaczyńskich wysypano dziś także ziemię z Katynia. Przywiozła ją Teresa Szmagier z Rodzin Katyńskich, a rozsypał wokół tabliczki ksiądz Tadeusz Magas.

Uroczystości dwukrotnie próbowano zakłócić: najpierw mężczyzna o kulach wykrzykiwał wulgaryzmy, później inny mężczyzna rozwinął transparent z napisem “Koniec IV Rzeszy”. W obu przypadkach interweniowała policja.

Strona głównaPoznańPoznań: Skwer Marii i Lecha Kaczyńskich już oficjalnie z nową nazwą