Poznań: Skwer Eki z Małeki idzie do przebudowy. Oceń koncepcję!

koncepcja-przebudowy-skweru-eki-z-maleki fot. ZDM
Zielony skwer z miejscem do wypoczynku, przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych i sąsiedzkich aktywności. Tak prezentuje się koncepcja przebudowy skweru Eki z Małeki. Opinie na jej temat będą zbierane do 8 lipca.

Zmiany, które w ostatnich latach zachodziły na skwerze u zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza były przeprowadzane z myślą o mieszkańcach i wspólnie z mieszkańcami Łazarza. Dlatego też przystępując do projektowania przebudowy skweru Eki z Małeki, szczególną uwagę przywiązano do dialogu z lokalną społecznością. Pierwszy etap konsultacji społecznych rozpoczął się zanim jeszcze projektanci przystąpili do pracy nad koncepcją.

Okazją do inauguracji rozmów o przyszłości tego miejsca był ubiegłoroczny Parking Day – 21 września 2019 roku skwer Eki z Małeki zmienił się w przestrzeń sąsiedzkich aktywności, odcinek ul. Łukaszewicza został zamknięty dla ruchu. Zniknęły zaparkowane wokół skweru auta, za to ojawiły się stoły i ławki, stoiska lokalnych sklepów i lokali gastronomicznych. Przygotowano szereg atrakcji dla starszych i najmłodszych, takich jak wycieczki rikszą, wystawę zdjęć i warsztaty edukacyjne dla dzieci, a na zakończenie koncert dla licznej publiczności zagrała Kapela Osiedlowa.

Wszystko to miało na celu pokazanie, jak skwer mógłby wyglądać w przyszłości bez jeżdżących i parkujących przy nim samochodów – oraz co mogłoby się na nim dziać. Równocześnie, przez cały dzień przy stoisku konsultacyjnym toczyły się rozmowy z mieszkańcami na temat ich oczekiwań, potrzeb i obaw wobec tego miejsca.

Opinie zebrane podczas Parking Day 2019 oraz w ramach przeprowadzonego badania posłużyły do przygotowania warsztatów dla mieszkańców, które odbyły się w listopadzie minionego roku. Efektem były wytyczne dla architektów, którzy na ich podstawie opracowali koncepcję przebudowy skweru, będącą przedmiotem drugiego etapu konsultacji społecznych. Swoje opinie poznaniacy mogą jeszcze przesyłać do 8 lipca poprzez pocztę elektroniczną do ZDM, który prowadzi konsultacje społeczne.

ZDM, el

Podziel się: