Zamek po renowacji

Poznań: Skarby, tajne przejścia i duchy, czyli zachodnie skrzydło CK Zamek po remoncie

Od października 2018 roku cała zachodnia część CK Zamek przechodziła kompleksową renowację. Od dziś można zwiedzając podziwiać efekty remontu, znalezione skarby i tajne przejścia, a dzięki audiobookom słuchać fascynujących historii o tej części obiektu.

Remont trwał ponad dwa lata i dla całego zespołu CK Zamek to była bardzo ciężka praca. Nie tylko z powodu wyłączenia części obiektu z użytkowania, ale tez dlatego, że w końcu to był remont budynku zabytkowego.A to, jak wiadomo, zawsze oznacza wiele dodatkowych kłopotów. Jednak, jak podkreśliła Anna Hryniewiecka, dyrektorka zamku, ten remont był marzeniem zespołu od bardzo wielu lat.
– My działaliśmy w tych przestrzeniach, ale zdawaliśmy sobie sprawę z ich degradacji – wyjaśniała. – Wiedzieliśmy, że ta architektura potrzebuje takiego kompleksowego działania, i to się udało.

Ale to nie było łatwe zadanie. Także ze względu na skalę obiektu.
– To jest prawie 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni – wyliczała. – To ponad 3 tys. metrów kwadratowych okładzin kamiennych, ponad 2, 5 tys, metrów kwadratowych posadzek, drewno, boazeria, drzwi. I wszystko to niezwykle pięknie wygląda dzięki tym zabiegom.

Dziś odrestaurowane wnętrza można było oglądać już od godziny 11.00 i natychmiast pojawili się pierwsi zainteresowani, którzy pobrali aplikacje do zwiedzania, co bardzo ucieszyło pracowników zamku – bo przecież mamy pandemię i więc uczestniczących w zamkowych propozycjach w ogóle jest mniej ze względu na obostrzenia sanitarne. Tym bardziej więc cieszy takie zainteresowanie zaraz po otwarciu.

Okiem fachowca obejrzała też efekty prac Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.
– Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że został odnowiony cenny obiekt zabytkowy – mówiła. – A szeroko zakrojone prace konserwatorskie w reprezentacyjnych wnętrzach przywróciły mu pełny, historyczny wygląd. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone na najwyższym poziomie.

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, również jest zadowolony z jakości prac, a także z ich zakończenia.
– To ogromna radość, że ten ostatni fragment naszego zamku cesarskiego będzie dostępny dla mieszkańców i będzie dostępny w tak wspaniałej formie – mówił. – Oddajemy nową przestrzeń dla działalności wystawienniczej, kulturalnej, filmowej, miejsce spotkań, ale również wystaw, bo są tu artefakty, które można obejrzeć z czasów, kiedy zamek powstawał.

Całkowita wartość projektu wyniosła: 21 600 000 zł (kwota dofinansowania
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 14 341 880,76 zł). Resztę zapłaciło miasto. W ramach tego budżetu przeprowadzone zostały prace budowlane, instalacyjne i konserwatorskie w salach i korytarzach na parterze, pierwszym i drugim piętrze budynku.

Konserwacji poddane zostały zabytkowe elementy wystroju i wyposażenia wnętrz:
kamienne okładziny ścienne i podłogi, portale i kartusze, balustrady i parapety, sztukaterie na sufitach i ścianach, wystrój drewniany – boazerie i parkiety, stolarka drzwiowa i okienna oraz elementy metalowe – żyrandole, kinkiety, kraty osłaniające wnęki kaloryferów.

Do wykonania wystroju architektonicznego zastosowano ponad 20 gatunków różnego rodzaju skał: wapieni i marmurów, granitów, tufu wulkanicznego i piaskowca. Kamienie o bardzo zróżnicowanej teksturze, kolorystyce i fakturze. Również elementy drewniane po oczyszczeniu ujawniają różnorodność i bogactwo zastosowanych rodzajów drewna: mahoniu, dębu, jesionu, buku, pięknych intarsji i fornirów. Po remoncie znacznie lepiej są widoczne przejścia ukryte w boazeriach – doskonale zachowały się na przykład w dawnym gabinecie namiestnika Kraju Warty na drugim piętrze. Jedne z drzwi prowadzą do… sejfu, drugie – do sekretariatu, a jeszcze jedne – do prywatnej łazienki namiestnika.

W ramach prac instalacyjnych zamontowane zostały nowe systemy ochrony przeciwpożarowej, sieci strukturalnej i ochrony antywłamaniowej, dzięki którym w zamkowych wnętrzach jest bezpieczniej. Głównym wykonawcą prac było Konsorcjum MD KONS Sp. z o.o. i Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki.

Dzięki renowacji w zamku pojawiły się nowe przestrzenie poszerzające ofertę kulturalną. To między innymi Laboratorium Kultury na parterze, mediateka i wystawa na drugim piętrze, na której można oglądać znalezione w czasie remontu skarby, między innymi płaskorzeźby, meble, dokumenty i fragmenty dawnego wyposażenia zamku.

Z pewnością też uważni zwiedzający znajdą w środku i duchy – bo szanujący się zamek nie może się obejść bez ducha. Głównie jednak są to duchy przeszłości. Wnętrza są odnowione tak starannie, że nie ma się wrażenia wejścia do nowego, wyremontowanego obiektu – ale wejścia do zamku sprzed mniej więcej 80 lat. Wszystko wydaje się tak autentyczne, że chyba nikogo nie zdziwiłby widok damy w oszałamiającej toalecie wyłaniającej się zza drzwi sypialni czy widok oficera w mundurze SS w gabinecie… Naprawdę warto się tam wybrać, by zobaczyć to skrzydło po remoncie – i wysłuchać opowieści, jakie się z nim wiążą.

Zachodnie Skrzydło Zamku można zwiedzać po zakupieniu biletu wstępu w cenie 5 zł lub po wypożyczeniu audioprzewodnika czy uruchomieniu aplikacji w cenie 15 zł (od 1.08. – 20 zł). Do każdego biletu (nie do audioprzewodnika i aplikacji) zwiedzający dostaje folder informacyjny z mapkami.

Zakup biletu i wypożyczenie audioprzewodnika / uruchomienie aplikacji jest jednocześnie wstępem na wystawę do Galerii Fotografii pf, która wraca po długiej przerwie z wystawą „Uwaga! Remont! Metamorfozy Zamku Cesarskiego”. Galeria czynna będzie od 13.07. codziennie w g. 11-19.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze