Poznań: Sinice mogą być bardzo pożyteczne, twierdzą naukowcy

Zakwit sinicy _Planktothrix agardhii_ na jeziorze Łękno fot. B. Messyasz
Kojarzymy je głównie z utrudnieniami podczas wakacyjnego wypoczynku nad jeziorami – kiedy kwitną, nie można się kąpać, bo grozi to nieprzyjemnymi dolegliwościami. A tymczasem sinice są bogatym źródłem związków biologicznie aktywnych. Badają to polscy i litewscy naukowcy.

Od 3 lat badacze z polskich i litewskich instytucji naukowych gromadzą dane na temat zakwitów sinic.

– Pomysł na projekt narodził się podczas jednej z konferencji ekologicznych – mówi prof. Beata Messyasz z Wydziału Biologii UAM. – Cała nasza trójka koordynatorów zajmuje się fykologią i bardzo leży nam na sercu, aby wody jezior i rzek były w dobrym stanie ekologicznym. Założyliśmy, że nasz projekt będzie próbą całościowego rozwiązania problemów związanych z przeżyźnieniem zbiorników wodnych.

Cały projekt ma na celu zbiór biomasy makroglonów i sinic oraz przetworzenie jej na produkty wysokiej i niskiej jakości. Eksperci z PAN podkreślają, że „obok negatywnego wpływu na środowisko i człowieka, sinice są także bogatym źródłem związków biologicznie aktywnych. Wiele z nich znalazło zastosowanie w medycynie, kosmetyce, rolnictwie. Są wykorzystywane do wzbogacania gleby w związki azotowe, a także jako herbicydy i insektycydy. Metabolity sinicowe mają działanie immunosupresantów, leków antybakteryjnych, antyrakowych, a syntetyczne analogi peptydów sinicowych testowane są jako środki przeciwzakrzepowe krwi. Metabolity sinic (w tym hepatotoksyny) mają wielki potencjał w leczeniu chorób, takich jak choroba Parkinsona, rak, białaczka szpikowa lub przerost serca”.

W dodatku w badaniach może pomóc każdy chętny. Wystarczy, jeśli – kiedy nad wodą dostrzeże sinice – prześle informację do ankiety, pomagając w ten sposób w tworzeniu specjalnej mapy. Ankieta dostępna jest w trzech językach: polskim, angielskim i litewskim na specjalnej stronie. Liczba miejsc zaznaczonych w ankiecie systematycznie wzrasta, w tej chwili jest tam już kilkaset wpisów.

Projekt „Algae – Economy Based Ecological Service of Aquatic Ecosystems/ Glony – gospodarka ekologiczna” finansowany jest w ramach Programu Komisji Europejskiej Life oraz funduszy agencji rządowych Polski i Litwy i został rozpisany na 5 lat (2018-2023). Kierownikiem projektu jest dr Judita Koreivienė z Litewskiej Akademii Nauk natomiast w Polsce za jego realizację odpowiedzialne są dwie jednostki: Instytut Ochrony Środowiska PAN w Krakowie z prof. Elżbietą Wilk-Woźniak oraz Wydziały Biologii i Chemii UAM pod
kierunkiem właśnie prof. Beaty Messyasz.

Podziel się:

Ostatnio dodane: