Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Seniorzy przejęli władzę nad miastem

– W Poznaniu nad seniorami zawsze świeci słońce i zawsze świecić będzie – zapewniał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, wręczając seniorom klucz do bram miasta. W ten sposób seniorzy objęli władzę nad miastem.

Jak co roku od dziewięciu lat koniec to jednocześnie początek dziewiątej edycji imprezy „Senioralni. ”. Centrum Inicjatyw Senioralnych po raz kolejny wraz z partnerami – instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi – przygotowało mnóstwo ciekawych wydarzeń dla najstarszych mieszkańców Poznania.
– A jest dla kogo. W Poznaniu mamy 148 tysięcy osób w wieku senioralnym – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

„Senioralni” to cykl otwartych wykładów, warsztatów, koncertów i drzwi otwartych w przeróżnych miejscach posiadających ofertę skierowaną do seniorów. W tym roku jest ich ponad 200. Ale, jak podkreśla Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, to tylko mała cząstka tego, co w mieście dzieje się dla seniorów przez cały rok.
– Ta impreza to taki drogowskaz, dokąd warto pójść i co robić – tłumaczy. – I seniorzy przychodzą, przekazują tez sobie nawzajem informacje o wydarzeniach czy warsztatach. Koleżanka zabiera koleżankę, przychodzą też całymi grupami.

Zdaniem dyrektora Bauera ta impreza to świetna okazja, by zauważyć, jak seniorzy się zmieniają. I są to zmiany, które pracowników CIS bardzo cieszą.
– Ich mentalność się zmienia – wylicza dyrektor. – coraz chętniej przychodzą, chcą korzystać z naszej oferty, są świadomi swoich potrzeb, aktywni, ciekawi świata. Kiedyś określenie “senior” nie było zbytnio nobilitujące, a teraz to się zmienia. Problemem co prawda są jeszcze panowie w wieku senioralnym. Oni zdecydowanie za rzadko przychodzą…

Akurat w czasie inauguracji “Senioralnych” wyszło słońce i to sprawiło, że prezydent Solarski po przekazaniu im klucza do bram miasta, zapewnił seniorów o tym, ze w Poznaniu słońca im nie zabraknie. Podziękował też najstarszym mieszkańcom Poznania za to, że tak chętnie biorą udział we wszystkich akcjach organizowanych dla nich.
– Poznań nie byłby miastem przyjaznym seniorom, gdyby nie wasze wsparcie – mówił. – Dzięki wam Poznań jest miastem otwartym, tolerancyjnym, w którym dobrze się żyje. Mamy teraz pewne problemy finansowe w mieście, ale dla was pieniędzy zawsze wystarczy.

– Senior to brzmi dumnie – powiedział profesor Antoni Szczuciński, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, który odebrał klucz w imieniu najstarszych poznaniaków. – Oznacza człowieka doświadczonego, który więcej wie. Ale senior to też osoba, która zmaga się z różnymi problemami. I tu mamy apel do pana prezydenta: wspomniał pan o trudnościach finansowych. My, seniorzy, niewątpliwie mamy mniej czasu, żeby doczekać czegoś lepszego, niż młodzi. Prosimy, weźcie to pod uwagę…

Inauguracja tegorocznej imprezy odbyła się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, gdzie dla seniorów zaśpiewała Krystyna Giżowska, a po niej – Bartosz Kuczyk.

W trakcie inauguracji będzie można wyrobić Poznańską Złotą Kartę oraz zagłosować na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Centrum Medyczne Synexus, partner główny jesiennego cyklu wydarzeń, przygotowało dla seniorów bezpłatne badania kontrolne, z których będzie można skorzystać przez cały czas trwania „Senioralnych”.

„Senioralni” potrwają w tym roku do 11 listopada. Przez 6 tygodni w Poznaniu odbędzie się ponad 180 wydarzeń. Seniorzy znów będą mieli okazję zajrzeć do miejsc znanych, ale też mniej oczywistych – odbędą się oprowadzania po ekspozycjach poznańskich muzeów i galerii. Będzie można zobaczyć od kuchni redakcje telewizji i poznać teatralne kulisy. W programie znalazło się też sporo wykładów, seansów filmowych, lekcji języków obcych oraz spotkań z ekspertami na temat emerytury czy rynku pracy.

Seniorzy będą mogli wziąć udział w specjalnej ekolekcji, spotkaniu na temat jakości powietrza w Poznaniu, spacerze cyfrowym i Debacie Pokoleń. Będzie też coś dla tych z zacięciem artystycznym, czyli warsztaty dziergania oraz robienia czapek i maskotek na drutach, wypalania w drewnie oraz kurs portretowy. Piszący będą mogli wziąć udział w spotkaniu Klubu Literackiego Seniora. Nie zabraknie też muzyki – seniorzy wysłuchają m.in. koncertu papieskiego oraz koncertu akordeonowego.

Stawiających na dobrą nutę z pewnością ucieszy też potańcówka, a lubiących rywalizację – wieczorek gier planszowych. Okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami będzie z kolei pokaz mody Fashin60+. Tradycyjnie w programie „Senioralnych” znalazło się mnóstwo propozycji na aktywne spędzanie czasu – to zumba, gimnastyka, zajęcia z fizjoterapią, treningi relaksu, joga, a nawet warsztaty nirvana fitness. Podczas trwania imprezy seniorzy będą mogli też liczyć na zniżki m.in. w poznańskich teatrach, grotach solnych i na pływalniach.

Po raz kolejny integralną częścią „Senioralnych” będą targi VIVA SENIORZY! Jubileuszowa, dziesiąta edycja wydarzenia odbędzie się w 25 i 26 października na terenie MTP, w pawilonie nr 3. Szczegółowy program wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie UMP, a w wersji papierowej – w Centrum Inicjatyw Senioralnych przy ul. Mielżyńskiego 24.

el, fot. L. Łada, K. Adamska

Strona głównaPoznańPoznań: Seniorzy przejęli władzę nad miastem