Poznań: Senioralny mural na Ślusarskiej odsłonięty

Mural Ślusarska
Profil zamyślonej kobiety, z której głowy ulatują barwne myśli – kwiaty. Taki oto mural już oficjalnie można oglądać na ulicy Ślusarskiej. Jego odsłonięcie było też inauguracją cyklu wydarzeń „Senioralni Poznań”.

– Spotkaliśmy się po to, żeby podziwiać ten wspaniały mural, ale też po to, żeby tak nieoficjalnie zainaugurować Senioralny Poznań – mówił Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. – Co roku spotykaliśmy się na Dziedzińcu UMP, była zabawa, były śpiewy… Ale w tym roku jest trochę inaczej. Wszystko jest inaczej i inna jest też nasza nieformalna inauguracja. Pomyśleliśmy o muralu, który mógłby powstać w Poznaniu i zastanawialiśmy się, kto mógłby go zrealizować. I spotkaliśmy cudownych partnerów.

Mural powstał wspólnymi siłami UAP i seniorek, Urzędu Miasta Poznania i Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Aquanetu. Dyrektor Bauer zapewnił też, że to nie jedyna atrakcja dla seniorów w tym roku.
– Od 5-do 15 października będzie dziesięć dni wydarzeń dla seniorów. Nie dajemy się pandemii – podkreślił.

Obecny na odsłonięciu muralu Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, zapewnił seniorów, że są dla władz miasta bardzo ważni. To dlatego w czasie pandemii miasto uruchomiło Telefon Serdeczności dla seniorów, którzy potrzebowaliby rozmowy, najstarsi poznaniacy mogli też dostać maseczki i liczyć na pomoc w zrobieniu zakupów podczas lockdownu.
– Ta inauguracja jest inna, nie ma koncertu, ale obiecuję, że jak tylko warunki pozwolą, to w przyszłym roku damy czadu podwójnie – zapewnił Jędrzej Solarski.

Profesor Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w poznaniu, zwrócił z kolei uwagę na znaczenie takich dzieł sztuki umieszczanych w przestrzeni miasta.
– Jest niezwykle ważne, żebyśmy budowali tę kulturę maksymalnie szeroko, bo to jest kultura w społecznym wymiarze: my merytorycznie, a miasto administracyjnie – powiedział. – Dobrze byłoby, gdyby więcej instytucji to rozumiało i aktywnie włączało się w budowanie tej kultury. Poznań jest szczęśliwym przykładem, unikalnym w Polsce, gdzie to się bardzo szeroko dzieje.

Najważniejsze jednak było zdanie samych seniorów – reprezentował ich prof. Antoni Szczuciński, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów. I zaopiniował, że mural bardzo mu się podoba.
– Wyraża ideę, która przyświeca działaniom Miejskiej Rady Seniorów: że ludzie starsi mogą się czuć młodzi i symbolicznie jest to tu przedstawione – wyjaśnił. – Wiek nie przeszkadza w tym, żeby być młodym. Jeśli tylko się chce…

Lilia Łada

Podziel się: