Poznań: Sarna uwięziona w forcie. I uratowana!

Połączone wysiłki społeczników, strażników miejskich i nawet specjalistów z zoo pozwoliły uwolnić sarnę, która wpadła do fosy fortu na Starołęce i nie umiała z niej wyjść.

Jak raportuje Fundacja Viva!, zgłoszenie o uwięzionej sarnie wolontariusze otrzymali w środę wieczorem. Próbowali przegonić ją do bramy, by wyszła na wolność, ale przerażone zwierzę nie dało się skierować we właściwą stronę. Później zrobiło się ciemno i akcję trzeba było przełożyć na następny dzień.

– Na tym etapie wiedzieliśmy, że nie możemy ryzykować pozwalając jej dalej obijać się o ściany w panice – opowiadają wolontariusze Vivy!. – Szczególnie że niedługo mogło być ciemno. Ściągnęliśmy pomoc, siedzieliśmy na telefonie, kupiliśmy ogromną folię budowlaną i zbudowaliśmy z niej prowizoryczną ścianę. Zoo Poznań wysłało do nas specjalistę, w międzyczasie poprosiliśmy Straż Miejską Miasta Poznania o wsparcie. Udało nam się nawet znaleźć miejsca, które byłyby gotowe przyjąć sarnę na czas potrzebny na dojście do siebie i wyleczenie ewentualnych uszkodzeń fizycznych.

Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i pomoc medyczna dla sarny nie była potrzebna. Następnego dnia do wolontariuszy dołączyły posiłki, między innymi osób zajmujących się fortem i strażników miejskich. Dzięki nim udało się przegonić zwierzę bliżej bramy, a po godzinie była poza fosą, w lesie.

Wolontariusze Vivy! podziękowali wszystkim pomagającym: ze straży miejskiej, zoo, forciarzom z Urbex Poznań i Heksa Urbex.
– W obliczu niekorzystnych zmian dla zwierząt w związku z przyjętą przez sejm specustawą ASF, w Poznaniu udało się w niesamowitej akcji ratunkowej ocalić chociaż jedno życie: sarny, uwięzionej w fosie fortu na Starołęce – podsumowują. – Jednakże wiadomo, że nie jest to pierwsze zwierzę, które znalazło się w takiej sytuacji. Nieogrodzona fosa fortu stanowi niebezpieczną pułapkę dla zwierząt. Drugą kwestią pozostaje cały czas brak odpowiednich metod postępowania ze strony miasta, kiedy zachodzi potrzeba ratowania dzikich zwierząt. Otwiera do pole do dyskusji, którą będziemy chcieli podjąć m.in. z władzami miasta w tym temacie.

Viva!, el

 

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze