Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Rzeźba Piastowska na Ostrowie Tumskim

Od piątku mieszkańcy Poznania i turyści mogą podziwiać na Ostrowie Tumskim konstrukcję nawiązującą do kształtu wałów obronnych Mieszka I, które przecież wznosiły się nieopodal.

Rzeźba jest dziełem Łukasza Gruszczyńskiego z Uniwersytetu Artystycznego. Konstrukcja została wykonana z metalowej blachy, prezentując swoją futurystyczną formę – następnie rzeźbę pokryto drewnem pochodzącym z wykopalisk. Jak twierdzi wykonawca tego projektu, jest to symboliczne nawiązanie do dialogu form i przestrzeni wieków dawnych i współczesności.

Celem, który przyświecał wykonawcom projektu, było upamiętnienie świadectwa początków państwowości polskiej w Poznaniu. Zgodnie z koncepcją artystyczną rzeźba ma zobrazować skalę i przybliżony kształt grodowych wałów obronnych.

Rzeźba nie jest jedyną nową atrakcją turystyczną. W ramach projektu odrestaurowano i udostępniono wnętrze zabytkowego kościoła Panny Marii in Summo oraz wykonano ekspozycję Palatium Mieszka I wraz z kaplicą Dobrawy na Ostrowie Tumskim.

Początkowy plan zakładał zaprezentowanie zwiedzającym pozostałości tysiącletniej kaplicy, które znajdują się 1,5 m pod gotyckim kościołem NMP. Badania wykazały jednak, że stworzenie takiej ekspozycji zagrażałoby świątyni stojącej na miejscu wykopalisk.

– Ostatecznie zapadła decyzja, by przebieg murów palatium odtworzyć ze szkła artystycznego wokół kościoła – mówi Monika Ryźlak z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Badania archeologiczne na Ostrowie Tumskim w Poznaniu przy kościele Najświętszej Marii Panny zostały podjęte już w 1938 r. W wykopie na głębokości ponad 5 m odsłonięto wówczas konstrukcje drewniane, interpretowane jako pozostałości wału grodowego.

61 lat później w okolicy kościoła Najświętszej Marii Panny zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóćki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazł relikty palatium Mieszka I. W następnych latach archeolodzy odkryli też fundamenty pałacowej kaplicy, której renowacja rozpoczęła się dwa lata temu.

Projekt “Tu się wszystko zaczęło” jest wyceniany na 10 mln zł i częściowo został wykonany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. A czy spodoba się poznaniakom? To się dopiero okaże…

UMP, el fot. UMP, Sławek Wąchała

Strona głównaKulturaPoznań: Rzeźba Piastowska na Ostrowie Tumskim