Poznań: Ruszyły prace przy SPP na Wildzie i Łazarzu

Głogowska
Nowa organizacja ruchu na ulicach i montaż prawie 400 parkomatów – na Wildzie i na Łazarzu właśnie zaczęły się prace nad wdrożeniem Strefy Płatnego Parkowania.

SPP w tych dwóch dzielnicach zacznie działać 1 lutego 2021 roku. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu na ponad stu ulicach i montaż prawie 400 parkomatów. Początkowo prace te nie będą wpływały na ruch pojazdów. Później mieszkańcy muszą się liczyć z czasowymi utrudnieniami podczas wdrażania stref.

Prace związane z poszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania (SPP) o teren Wildy i Łazarza wkraczają w zasadniczy etap. Wykonawcy rozpoczynają wdrażanie zatwierdzonego projektu organizacji ruchu.

A mają co robić. W ramach prac wykonawca usunie nieaktualne oznakowanie poziome i zdemontuje znaki pionowe, zamontuje prawie 6 tys. sztuk nowych znaków drogowych, wykona ponad 20 tys. metrów kwadratowych nowego oznakowania poziomego, przebuduje 7 sygnalizacji świetlnych, zamontuje i uruchomi 369 sztuk parkomatów, zamontuje ponad 570 sztuk stojaków rowerowych, wyznaczy ponad 250 kopert dla osób z niepełnosprawnościami, zamontuje prawie 6 tys. sztuk różnych elementów bezpieczeństwa ruchu (m.in. słupków czy separatorów) oraz zamontuje ponad 380 osłon chroniących drzewa przed uszkodzeniem.

Prace są już realizowane na ulicy Żelazka, Drodze Dębińskiej i Dolnej Wildzie. Montowane są słupki znaków drogowych oraz przygotowywane miejsca pod montaż parkomatów. Kolejnym etapem będzie usunięcie obecnego oznakowania poziomego i pionowego oraz wykonanie nowego. Ten etap będzie się wiązał z utrudnieniami w ruchu.

Wymiana oznakowania poziomego rozpocznie się w ciągu najbliższych tygodni. Na czas prac wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Na tym etapie utrudnione będzie parkowanie przy ulicach. Znaki drogowe będą z wyprzedzeniem informować o zakazie parkowania i konieczności przeparkowania samochodów. Pojazdy pozostawione w miejscu robót mogą zostać odholowane. Po rozpoczęciu zasadniczych prac wjazd na poszczególne ulice będzie ograniczony.

Po ustawieniu i wymalowaniu nowego oznakowania mieszkańcy poszczególnych ulic będą już parkować zgodnie z nową organizacją ruchu. Zaczną wówczas także obowiązywać zmienione kierunki ruchu i ograniczenia prędkości przejazdu na wybranych ulicach.

Na ulicach staną też nowoczesne parkomaty. Nowością będzie przede wszystkim konieczność podania numeru rejestracyjnego pojazdu przy dokonywaniu płatności w parkomacie. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, czy opłata za parkowanie została uiszczona i za jaki samochód.

Dodatkowe funkcjonalności to: płatność kartami płatniczymi lub płatność elektroniczna – Blik, możliwość uregulowania w parkomacie opłaty dodatkowej za nieopłacony postój w strefie, możliwość przedłużania ważności wykupionego biletu postojowego w każdym parkomacie poprzez wpisanie w parkomacie numeru rejestracyjnego pojazdu lub poprzez zeskanowanie kodu QR z biletu, którego ważność ma zostać przedłużona.

Dzięki kodom QR drukowanym na biletach stali użytkownicy strefy na Wildzie i Łazarzu nie będą musieli każdorazowo wpisywać ręcznie numeru rejestracyjnego pojazdu, lecz wystarczy, że zeskanują w parkomacie kod QR, a parkomat automatycznie zidentyfikuje numer rejestracyjny pojazdu. Kierowcy będą mogli dokonywać płatności również poprzez aplikacje mobilne.

Warto dodać, że na wybranych, szerokich i uwolnionych od parkujących pojazdów chodnikach pojawi się zieleń. Zarząd Dróg Miejskich posiada projekty zagospodarowania zielenią m.in. ulicy Małeckiego, Białej, Niecałej, Niegolewskich, Stablewskiego, Jarochowskiego czy Sikorskiego. Prace zieleniarskie na tych ulicach będą skoordynowane z pracami związanymi z wdrażaniem SPP.

Prace na Wildzie zostały podzielone na trzy etapy:

Etap I (wrzesień – listopad 2020): wschodnia część Wildy ograniczona ulicami: Królowej Jadwigi, Piastowską, 28 Czerwca 1956 r. (bez tej ulicy), Czajczą (bez tej ulicy), Dolna Wilda (na odcinku od Czajczej do Górnej Wildy) wraz z ulicą Głęboką i Spychalskiego (odcinek przy ul. Dolna Wilda).
Etap II (listopad 2020 – styczeń 2021): południowo-zachodnia część Wildy ograniczona ulicami: Roboczą (do ul. Czarnieckiego), Sikorskiego, 28 Czerwca 1956 r., Hetmańską.
Etap III (grudzień 2020 – luty 2021): północno-zachodnia część Wildy ograniczona ulicami: Roboczą (od ul. Czarnieckiego), Przemysłową, Matyi, Królowej Jadwigi, Górna Wilda, Dolina i Czajcza.

Prace na Łazarzu zostały podzielone również na trzy etapy:

Etap I (październik – grudzień 2020): południowo-zachodnia część Łazarza pomiędzy ulicami: Hetmańską, Reymonta, Wyspiańskiego (bez tej ulicy i ul. Matejki), Głogowską, a także ulice Biała i Niecała i Małeckiego na odcinku od rynku Łazarskiego do Strusia.
Etap II (listopad 2020 – styczeń 2021): północna część Łazarza pomiędzy ulicami: Wyspiańskiego, Reymonta, Przybyszewskiego, Marcelińską, Śniadeckich, wraz z całą ul. Matejki.
Etap III (styczeń – luty 2021): południowo-wschodnia część Łazarza (tzw. Dolny Łazarz) ograniczona ulicami: Hetmańską Głogowską, Gąsiorowskich, Kolejową.
SPP będzie obowiązywać również na łazarskim odcinku ulicy Głogowskiej. Zmiany w organizacji ruchu na tej ulicy będą wprowadzane równolegle z etapem I na Łazarzu. Są one jednak objęte odrębnym projektem, przygotowanym w ramach Pakietu dla mobilności.

Za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania na Wildzie i Łazarzu trzeba będzie zapłacić 3,5 zł za pierwszą godzinę, 4,20 zł za drugą i 4,9 zł za trzecią. Płatne parkowanie będzie obowiązywać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Mieszkańcy Wildy i Łazarza (płacący podatki na rzecz miasta) będą mogli skorzystać ze specjalnej promocji na zakup identyfikatora mieszkańca SPP. Możliwy będzie jednorazowy zakup identyfikatora na okres 12 miesięcy w cenie 10 zł za miesiąc, a więc za kwotę 120 zł. Promocyjna stawka obowiązywać będzie do 31 sierpnia 2021 r. Identyfikator upoważniać będzie do parkowania na całym terenie Łazarza lub Wildy objętym SPP.

ZDM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: