Poznań: Rusza 10. edycja Enter Enea Festival

Inny termin, ale to samo miejsce i ten sam dyrektor artystyczny. Leszek Możdżer zaprasza na Enter Enea Festival nad jezioro Strzeszyńskie w weekend 21-23 sierpnia.

Nowym punktem programu, który zastąpi koncert Kodakov Trio przeniesiony na 2021 rok jest premiera płyty „Arctic Riff” Marcin Wasilewski Trio, w której zespołowi towarzyszyć będzie Adam Pierończyk. Album ukazał się w czerwcu tego roku dzięki ECM Records oraz był owocem współpracy Tria Wasilewskiego z amerykańskim tenorzystą, Joe’m Lovano. Arctic Riff prezentuje nowe kompozycje Wasilewskiego, Lovano, a także utwory będące improwizacjami całego kwartetu. W albumie podjęty zostaje również klasyczny temat Vashkar Carli Bley.

Jak co roku, w jubileuszowym programie usłyszymy też młodych polskich twórców. Na scenie Enter Enea Festival zagra pianistka, Kasia Pietrzko, nazwana przez Jazz Forum i czytelników magazynu Nową Nadzieją Jazzu. Na Enter Enea Festival zaprezentuje nowo wydany „Ephemeral Pleasures” wyróżniający się wyjątkowym wyczuciem melodii.

Kolejnym pianistą, który wystąpi z własnym repertuarem, jest Michał Salamon, który zaprezentuje materiał z płyty „Lion’s Gate”. W największym składzie wystąpi charyzmatyczny Kamil Piotrowicz, którego płyty nagrywane w zaproszonym sekstecie zostały uznane za najlepsze jazzowe albumy 2018 i 2016 roku i nagrodzone Fryderykami. Sobotnie koncerty Michała Salomona i Kamila Piotrowicza będą transmitowane na kanale Youtube Enea, sponsora tytularnego Festiwalu.

Niedzielny wieczór rozpocznie koncert duetu Isfara Sarabskego i Leszka Możdżera, transmitowany na antenie radiowej Trójki. Sarabski to młody pianista i kompozytor pochodzący z Azerbejdżanu. Edukował się w Akademii Muzycznej w Baku, kontynuuje edukację w Berklee College of Music. W wieku 19 lat wygrał konkurs fortepianowy Montreux Festival. Jego ostatnia twórczość skupia się na brzmieniach elektronicznych i w jego mniemaniu taka muzyka jest przeznaczona do nocnych refleksji i tęsknoty, zabiera słuchaczy do zakamarków wyobraźni.

W programie międzynarodowym znalazł się też koncert Y-OTIS, muzycznego projektu szwedzkiego saksofonisty, Otisa Sandsjö. Muzyk określa swoją twórczość jako „płynny jazz” (liquid jazz), zrodzony w czasie, kiedy jazz rozumiany jako język muzyczny ewoluuje poza koncepcją wcześniejszego jazzu nowoczesnego (modern jazz). Na niedzielnym koncercie usłyszymy materiał ze świeżo wydanej w lipcu płyty Y-OTIS-2.

Podczas festiwalu wystąpi też doskonale znany polskiej publiczności Lars Danielsson, który wielokrotnie współpracował z Leszkiem Możdżerem, również w duecie. Artyści występowali razem na deskach najbardziej renomowanych światowych sal koncertowych, a podczas festiwalu będziemy mieli rzadką okazję do wysłuchania tego duetu wśród szumiących drzew okalających jezioro Strzeszyńskie.

Enterowa publiczność przywykła już do orkiestrowych składów w programie kameralnego, leśnego festiwalu. 10. urodziny świętować będziemy wyjątkowym koncertem Leszka Możdżera z udziałem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus i Agnieszki Duczmal, którzy wystąpią w repertuarze zaproponowanym i zaaranżowanym przez dyrektora artystycznego.

Wisienką na urodzinowym torcie będzie wyczekany koncert tajemniczego, acz bardzo popularnego Mitch & Mitch, ubarwiającego polską scenę muzyczną od 2003 roku. Niektórzy z Mitchów występowali już na enterowej scenie, czekamy, by usłyszeć ich teraz wspólnie, w tym pełnym letniego słońca repertuarze.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z kameralnością spotkania w auli określonej przez korony drzew, nagłośnionej taflą jeziora.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja “Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu władz Poznania, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea, która w tym roku zaprosi plażowiczów na pływający koncert Dizzy Boyz Brass Band na tafli jeziora Strzeszyńskiego w sobotę i niedzielę o godz.15:00.

PROGRAM

Piątek / 21.08
19:00 Kasia Pietrzko Trio
20:30 Lars Danielsson / Leszek Możdżer
22:00 Marcin Wasilewski Trio feat. Adam Pierończyk, Arctic Riff

Sobota / 22.08
17:00 SZTUKI WIZUALNE / ABC GALLERY / POZNAŃ VISUAL PARK wernisaż – Paweł Matyszewski  Transplantacje, Przebarwienia
19:00 Kamil Piotrowicz Sextet
20:30 Michał Salamon Lion’s Gate
22:00 Leszek Możdżer feat. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS

Niedziela / 23.08
19:00 Isfar Sarabski / Leszek Możdżer
20:30 Y-OTIS
22:00 Mitch & Mitch

Bilety w cenie 110 zł za dzień lub 270 zł za karnet trzydniowy są dostępne na portalach Eventim, Bilety24, Tobilet.pl i ebilet.

Mat. pras., el

Dodaj komentarz

avatar