Poznań: Rozpoczęły się wypłaty dodatku węglowego. Czy wystarczy pieniędzy?

Poznańskie Centrum Świadczeń fot. UMP

1,9 tys. gospodarstw domowych w Poznaniu otrzymało już dodatki węglowe na kwotę 5,7 mln zł. Miasto dostało na ten cel 17,5 mln zł rządowej dotacji, ale już wiadomo, że to nie wystarczy, bo mieszkańcy złożyli wnioski na o wiele więcej.

Jak dotąd wniosków o dodatek węglowy jest już 8 tys., a Poznańskie Centrum Świadczeń pozytywnie rozpatrzyło 4,5 tys. z nich. 1,5 tys. nie kwalifikowało się do przyznania dodatku, a pozostałe wnioski są jeszcze analizowane.

„Wypłata dodatku węglowego jest zadaniem zleconym samorządom przez rząd” – wyjaśnia Urząd Miasta Poznania. – „Jak do tej pory Miasto Poznań otrzymało z budżetu państwa pierwszą transzę środków finansowych, która pozwala na wypłatę 5,8 tys. dodatków. Otrzymane 17,5 mln zł, to – według szacunków – mniej niż połowa kwoty potrzebnej do pokrycia wszystkich wniosków. Rzeczywiste zapotrzebowanie może wynosić nawet ok. 46 mln zł, o czym Miasto informowało wcześniej Wojewodę Wielkopolskiego”.

Przypomnijmy, że dodatek węglowy jest świadczeniem jednorazowym i wynosi 3 tys. zł. O jego przyznanie mogą się starać gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. W ciagu dwóch miesięcy od złożenia wniosku, o ile zostanie rozpatrzony pozytywnie, powinna nastąpić wypłata świadczenia.

Wnioski można składać jeszcze do 30 listopada 2022 r. osobiście w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 – wtedy trzeba się umówić na wizytę albo przez miejską infolinię 61 646 33 44, albo internet – lub elektronicznie za pomocą profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego. Można je też przesłać pocztą. Szczegóły można znaleźć na stronie Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Podziel się:

Ostatnio dodane: