Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań Rowerową Stolicą Polski?

Stolica Wielkopolski będzie walczyć o ten zaszczytny tytuł: przez cały czerwiec rowerzyści z Poznania będą starali się pobić rywali z 50 innych miast. Poznań po raz pierwszy bierze udział w tej rywalizacji.

Walka o puchar Rowerowej Stolicy Polski została stworzona w 2019 roku przez biuro promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy jako akcja mająca wypełnić lukę po zlikwidowanej Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC). Chodziło w niej o promowanie zdrowego stylu życia, aktywizację mieszkańców i pokazywanie zalet roweru jako szybkiego i ekologicznego środka transportu.

Zasady rywalizacji są proste. Chętni rowerzyści muszą tylko pobrać specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która będzie rejestrować trasy i ich długości dla tego miasta, które sobie wybiorą. To miasto, którego mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów, zostanie zwycięzcą.

Aplikacja działa na terenie całego świata, więc można nabijać kilometry swojemu miastu w dowolnym punkcie globu. Zapisuje także historię treningów, informacje o spalonych kaloriach, podaje prognozę pogody, ma wersję anglojęzyczną i umożliwia import treningów z urządzeń Garmin.

Dzięki partnerom wspierającym akcję umożliwia korzystanie z atrakcyjnych rabatów. Same miasta mogą też zachęcać z jej pomocą do udziału w akcji dzięki na przykład grom miejskim czy informatorowi o wydarzeniach sportowych i kulturalnych w okolicy. Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się w sklepie Google Play, a dla systemu IOS znajduje się w sklepie Apple.

Do 21 maja można jeszcze wziąć udział w treningu, a od 1 do 30 czerwca toczyć się będzie sam konkurs z trzema rodzajami klasyfikacji: ogólną uczestników według sumy wszystkich kilometrów; uczestników poszczególnych Lokalnych Organizatorów według sumy wszystkich kilometrów oraz miast w pięciu grupach wyodrębnionych na podstawie liczby mieszkańców według aktualnych danych GUS (do 50 tys. mieszkańców, 50 001-65 000 mieszkańców, 65 001-100 000 mieszkańców, 100 001-200 000 mieszkańców oraz powyżej 200 001 mieszkańców).

Pierwsza edycja Rowerowej Stolicy Polski odbyła się we wrześniu 2019 roku i przyciągnęła rowerzystów z 23 miast. Tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Puchar zdobyła wówczas Nowa Sól (województwo lubuskie) – jej mieszkańcy przejechali 185 757 kilometrów i zdobyli 4757 punktów. Na drugim miejscu znalazło się Leszno, a trzecie zajął Gorzów Wielkopolski.

W 2020 roku o zwycięstwo w Rowerowej Stolicy Polski rywalizowały 44 miasta i prawie 16 tysięcy użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Ostatecznie wszyscy uczestnicy rywalizacji “wykręcili” ponad 3,6 milionów kilometrów. Zwycięzcą ponownie została Nowa Sól. Jej mieszkańcy przejechali 329 tysięcy kilometrów, co przełożyło się łącznie aż na 9355 punktów. Na drugim miejscu znalazła się Biała Podlaska (4210 punktów), a na trzecim Gniezno (4161).

W tym roku w rywalizacji weźmie udział 50 miast, a po raz pierwszy przystąpi do tej inicjatywy.

UMP

Strona głównaSportPoznań Rowerową Stolicą Polski?