piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Rodzina zastępcza dostała nowy samochód. “Ułatwi im codzienne funkcjonowanie”

Beata i Zbigniew Jakusikowie, zawodowa rodzina zastępcza, która wychowuje trójkę dzieci z niepełnosprawnościami, właśnie dostała nowy samochód. Przy wychowywaniu trójki niepełnosprawnych maluchów to artykuł pierwszej potrzeby.

9-letni chłopiec i dwie dziewczynki w wieku 7 oraz 6 lat wymagają wizyt u lekarzy, dowożenia na zajęcia i dodatkowe ćwiczenia oraz zabiegi. Bez samochodu poradzenie sobie z tym byłoby karkołomnym zadaniem, dlatego tak bardzo państwo Jakusikowie ucieszyli się, gdy 24 czerwca odebrali kluczyki do vana Renault Traffic. Jego zakup samochodu był możliwy dzięki wsparciu Positive Ways oraz firmy Karlik.

– Dla rozwoju dziecka korzystniejsze jest dorastanie w rodzinie zastępczej, niż pobyt w domu dziecka – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Dziękujemy, że państwo Jakusikowie podjęli się tego zadania. Jest ono tym trudniejsze, że otworzyli swój dom dla dzieci z niepełnosprawnościami. Nowy samochód, dostosowany do potrzeb dzieci, ułatwi im codzienne funkcjonowanie.

Positive Ways to akcja, podczas której właściciele sportowych aut podczas udziału w różnych wyprawach i pokazach prowadzą też licytacje, a uzyskane z nich pieniądze przekazywane są potrzebującym. W 2021 r. ponad 70 takich samochodów zatrzymało się na jeden dzień w Poznaniu, na MTP.

– Podczas wieczornej licytacji zebraliśmy rekordową kwotę, blisko 1,3 miliona złotych – mówi Krzysztof Horowski, jeden z założycieli Positive Ways. – Padł rekord licytacji. Jeden z naszych członków za możliwość wyścigu swoim samochodem z samolotem F16 na terenie lotniska wojskowego przeznaczył na pomoc charytatywną 265 tysięcy złotych.

Ponad połowa zebranej kwoty została przekazana Drużynie Szpiku.
– Positive Ways to wyjątkowa akcja. Dzięki niej udało się nam wyremontować w Poznaniu dwa domy samotnych matek na Starołęce i Kiekrzu oraz cztery domy dziecka. Wsparliśmy też dom dziecka na Litwie, w którym przebywają polskie dzieci. Z pomocą pojechały tam dwa TIR-y – wylicza Dorota Raczkiewicz, prezes Fundacji Dar Szpiku. – Wywiązała się fajna relacja między darczyńcami i obdarowanymi. Za każdym razem, gdy są w Poznaniu, odwiedzają dzieci z domów dziecka oraz domów samotnej matki. Widzą ich radość. Przekonali się o mocy swoich pieniędzy, że to co robią ma sens. Dla nas to była wielka przygoda. Poznaliśmy ludzi z nieznanego nam świata, ludzi z pasją, którzy robią interesy, ale mają ogromną empatię, są zwyczajni.

Także dla Grupy Karlik pomoc potrzebującym nie jest nowością.
– Współpracujemy z Caritas , Drużyną Szpiku i innymi instytucjami. Reagowaliśmy podczas pandemii oraz pomagaliśmy uchodźcom z Ukrainy – mówi Mikołaj Karlik, prezes zarządu spółek Grupy Karlik. – Uczestnictwo w inicjatywie Positive Ways pozwala nam z jednej strony realizować motoryzacyjne pasje związane z supersamochodami, a z drugiej generować znaczne wsparcie finansowe, jakie w efekcie naszych wypraw otrzymują najbardziej potrzebujący. Fakt, że możemy spełnić marzenia bohaterskiej rodziny zastępczej, utwierdza mnie w przekonaniu, że osobiste zaangażowanie w tę inicjatywę jest jak najbardziej słuszne i potrzebne.

W Poznaniu jest 387 rodzin zastępczych – spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych – które opiekują się 550 dziećmi. Wśród nich jest 26 zawodowych rodzin zastępczych. 6 z nich to rodziny specjalistyczne, a 6 ma charakter pogotowia rodzinnego.

Strona głównaLifestylePoznań: Rodzina zastępcza dostała nowy samochód. "Ułatwi im codzienne funkcjonowanie"