Poznań: Remont trasy tramwajowej na Dąbrowskiego. Duże utrudnienia dla mieszkańców

przystanek wiedeński, Dąbrowskiego fot. UMP

Od 1 czerwca ulicą Dąbrowskiego na odcinku między Żeromskiego a Kraszewskiego przestaną kursować tramwaje i tak będzie do 24 czerwca. To kolejny remont torowiska, po centrum miasta, ulicy 28 Czerwca 1956 i wyłączonej Mielżyńskiego.

Przypomnijmy: trwa remont trasy tramwajowej w ulicy 28 Czerwca 1956, który ma się zakończyć w drugiej połowie roku. Remontowana jest trasa w ulicy Mielżyńskiego, remontami objęte jest praktycznie całe śródmieście w ramach Projektu Centrum, a do końca maja potrwa remont ulicy Głogowskiej. Co gorsza, zbliża się remont trasy kórnickiej i remont trasy PST – oba przewidziane na drugą połowę roku. Druga połowa roku będzie bardzo trudna dla tych poznaniaków, którzy muszą jeździć po Poznaniu, bez względu na to, czy jest to samochód, autobus czy tramwaj…

Torowisko miało jeszcze wytrzymać

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, od 1 do 24 czerwca ulica Dąbrowskiego nie będą kursowały tramwaje. Ale nie jest to więc ten generalny remont trasy, na który mieszkańcy czekają i który był zaplanowany na rok 2020. Miasto wówczas z niego zrezygnowało, uznając, że wobec trwającego remontu trasy tramwajowej w ulicy Wierzbięcice i ul. 28 Czerwca 1956 to byłoby zbyt duże obciążenie dla pozostałych części systemu komunikacyjnego, jak i dla pasażerów – zwłaszcza że unijne środki z tego remontu dało się przesunąć na inne inwestycje komunikacyjne. Władze Poznania uznały wówczas, że torowisko na Dąbrowskiego wytrzyma jeszcze co najmniej kilka lat, do czasu kolejnego rozdania unijnych środków.

Jak się jednak okazało – nie wytrzymało nawet dwóch. Jednak wobec braku zarezerwowanych środków na ten cel i już trwających dużych remontach w mieście z Projektem Centrum na czele będą to tylko naprawy punktowe torowiska oraz wymiana zużytych fragmentów szyn, a także nawierzchni drogowej w sąsiedztwie torów, co poprawi bezpieczeństwa na tym odcinku.

Naprawy punktowe, ale ulica zamknięta w całości

Jednak punktowe naprawy także mocno utrudnią komunikację mieszkańcom zachodniej części miasta, bowiem będą wymagały całkowitego wyłączenia ruchu tramwajów na odcinku od Żeromskiego do Kraszewskiego. Od 1 do 24 czerwca linie nr 2 i 17 zostaną zawieszone, a zamiast nich będzie kursował autobus „za tramwaj” linii T17 z Ogrodów przez ulice Dąbrowskiego i Roosevelta do Kaponiery i ulicami Zwierzyniecką i Kraszewskiego z powrotem na Dąbrowskiego i Ogrody.

Linia nr 18 pojedzie na Ogrody zmienioną trasą: od mostu Dworcowego przez ulice Grunwaldzką, Przybyszewskiego i Dąbrowskiego. Na Jeżycach, Dębcu, Żegrzu i Starołęce zostanie uruchomiona dodatkowa linia tramwajowa nr 92, która zastąpi „dwójkę” i „siedemnastkę”. Tramwaje będą natomiast kursowały pomiędzy mostem Teatralnym, rynkiem Jeżyckim i rondem Kaponiera (przez ulice Kraszewskiego i Zwierzyniecką).

Jak będą kursować tramwaje i autobusy?

Jak informuje ZTM, sytuację w tym rejonie powinien nieco ułatwić fakt, że do 1 czerwca zakończą się roboty na ulicy Głogowskiej, w związku z czym na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii numer 8 i 14, a linia zastępcza nr T5 przestanie funkcjonować.

Zmiany na liniach tramwajowych od 1 czerwca (środa) do 24 czerwca:

Linie nr 5, 8 i 14 – powrót na swoje trasy sprzed remontu na ulicy Głogowskiej
Linia nr T5 – koniec funkcjonowania z uwagi na zakończenie prac na ulicy Głogowskiej
Linie nr 2 i 17 – zawieszone
Linia nr 18 – zmiana trasy (tłustym drukiem zaznaczono zmieniony fragment przejazdu)
FRANOWO – Szwedzka – Piaśnicka – Kórnicka – Jana Pawła II – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – Wierzbięcice – Matyi – Most Dworcowy – Roosevelta – Grunwaldzka – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – OGRODY

Linia nr 92 – dodatkowa linia
DĘBIEC PKM – 28 Czerwca 1956 roku – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – Małe Garbary – Estkowskiego – Jana Pawła II – Kórnicka – Chartowo – Żegrze – Hetmańska – Starołęcka – STAROŁĘKA PKM

Linia nr T17 – autobus „za tramwaj” na ulicy Dąbrowskiego
OGRODY (przystanek początkowo-końcowy: nowy na ul. Dąbrowskiego wzdłuż pl. Waryńskiego) – Dąbrowskiego – Roosevelta – RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Szamotulska – Szamarzewskiego – Szpitalna – OGRODY

Podziel się: