Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Remont Rynku Łazarskiego trwa. I budzi niepokój

Mieszkańcy Łazarza bardzo uważnie, jak się okazuje, obserwują kolejne etapy remontu Rynku Łazarskiego. I pewien aspekt tego remontu wzbudził ich niepokój. Chodzi o… krawężniki.

Pan Michał, jeden z naszych Użytkowników, napisał do nas, ponieważ jest zaniepokojony znikaniem zabytkowych, ciosanych krawężników z rynku. “Już fragmentami wymieniana jest nawierzchnia (może testowo), na nową równą granitową kostkę” – napisał. – “Tymczasem usuwane są stare ciosane krawężniki, które przetrwały już pewnie niejedną rewitalizację.
Są bodajże ostatnimi takimi historycznymi elementami tutejszej
nawierzchni. Stoją ładnie spakowane na paletach. Zakładam, że nie wpisują się w nową koncepcję. Pytanie do inwestora lub wykonawcy, co się z nimi stanie?”

Pan Michał ma nadzieję, że krawężniki zyskają drugą młodość w którejś z historycznych dzielnic, można je przecież ponownie wykorzystać, by zdobiły miasto. Jednak obawia się innej ewentualności: że wylądują w jakimś magazynie i wszyscy o nich zapomną, albo, co gorsza, przerobi się je na kamienny grys czy coś w tym rodzaju. A byłoby szkoda.

Na szczęście obawy naszego Użytkownika rozwiała Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, która z ramienia miasta nadzoruje inwestycję. Pan Michał nie musi obawiać się zniszczenia żadnego z zabytkowych elementów nawierzchni rynku.

– Krawężniki z nawierzchni na Rynku Łazarskim mają wielką wartość historyczną – podkreśla. – Z tego względu wykonawca ostrożnie je wyjmuje, równie starannie pakuje, bo zostaną wykorzystane podczas remontu płyty Starego Rynku w Poznaniu, który rozpocznie się jesienią 2021 roku. Palety z krawężnikami zostaną przewiezione do magazynu Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Tam poczekają na rozpoczęcie prac na Starym Rynku.

Katarzyna Parysek-Kasprzyk wyjaśnia, że wiele z krawężników odzyskiwanych z nawierzchni Rynku Łazarskiego jest w dobrym stanie technicznym, co jest bardzo dobrą wiadomością.

– Taki materiał jest bezcenny z racji techniki wykonania i trudny do pozyskania na rynku – tłumaczy – stąd decyzja, by został ponownie wykorzystany podczas remontu płyty Starego Rynku w Poznaniu.

Na Rynku Łazarskim po remoncie pojawi się nowa kamienna nawierzchnia, a krawędzie ulic wyznaczą nowe krawężniki. Przybędzie na nim też 50 nowych drzew – jak informowaliśmy. Przebudowa ma się zakończyć jesienią 2021 roku i kosztować prawie 43 mln zł.

Strona głównaPoznańPoznań: Remont Rynku Łazarskiego trwa. I budzi niepokój