Remembrance Day fot.UMP

Poznań: Remembrance Day na Cytadeli

Poznaniacy oddali hołd brytyjskim żołnierzom, którzy spoczywają na Cmentarzu Garnizonowym na poznańskiej Cytadeli. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wojska i samorządu oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.

Władze Miasta Poznania reprezentowali zastępczyni prezydenta, Katarzyna Kierzek – Koperska oraz Marek Kalemba, dyrektor Biura Rady Miasta Poznania.

– Podczas tej uroczystości wspominamy wszystkich żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II Wojny Światowej. Wspominamy także odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej – mówili podczas uroczystości przedstawiciele wojsk brytyjskich.

– O zachodzie słońca i o poranku będziemy o nich pamiętać – zakończyli płk. Dominic Morgan, Attaché Obrony Ambasady Brytyjskiej oraz Włodzimierz Walkowiak, Brytyjski Konsul Honorowy w Poznaniu.

Dzień Pamięci, czyli Remembrance Day to święto obchodzone w krajach Wspólnoty Brytyjskiej na cześć poległych żołnierzy. Charakterystycznym elementem święta są czerwone maki, które Brytyjczycy przypinają sobie do ubrań. Kwiaty bujnie rosły we Flandrii, miejscu krwawych walk I Wojny Światowej. Według legendy to właśnie one dodawały otuchy żołnierzom na froncie.

Na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu znajdują się mogiły żołnierzy państw Wspólnoty Brytyjskiej z okresu I i II Wojny Światowej, a także tablice upamiętniające tych, którzy zginęli w różnych częściach Polski. Wielu pochowanych na Cytadeli żołnierzy to lotnicy z państw Wspólnoty Brytyjskiej. Wśród nich są uczestnicy Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu, którzy w marcu 1944 r. zostali rozstrzelani po ponownym schwytaniu przez Niemców oraz lotnicy, którzy zginęli w trakcie bombardowania Szczecina.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze