Poznań: Raport o bezrobociu

Najbardziej poszukiwani obecnie na rynku pracy są: operator wózka widłowego, fryzjer, opiekun klienta czy księgowy. PUP przygotował „Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadpodstawowych Poznania i powiatu poznańskiego z rocznika 2019/2020”.

Absolwenci szukają głównie pracy stałej, zgodnej z wykształceniem i z odpowiednimi zarobkami. Ważne są również możliwość rozwoju i atmosfera w firmie.
– Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na rynek pracy. O ile w marcu 2020 roku był jeszcze względnie stabilny, to w kolejnych miesiącach popyt na pracę bardzo zmalał. Część przedsiębiorstw została zmuszona do ograniczenia działalności, a co za tym idzie do zwolnień oraz zaprzestania zatrudniania ­– mówi Agnieszka Kownacka, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego PUP w Poznaniu.

W tym czasie najmniej ofert pojawiało się w branży gastronomicznej, hotelarskiej, handlowej i części usługowej. Od lutego 2020 r. liczba bezrobotnych wzrosła w kraju prawie o 20%, a w naszym regionie o 82%. Młodzi stanowili 8,5% wszystkich bezrobotnych – to więcej niż rok temu, ale znacznie mniej w porównaniu do całej Wielkopolski i kraju.

Młodzież z niewielkim doświadczeniem zawodowym najbardziej narażona jest na wahania rynku pracy, dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, jak co roku. zbadał sytuację tej grupy. W najnowszym raporcie przedstawiono statystyki dotyczące bezrobocia, podejmowania pracy w okresie pandemii, jak i działania wspierające zatrudnianie młodych. Badanie objęło też absolwentów, którzy oceniali stopień przygotowania do podjęcia pracy, rodzaj poszukiwanego zajęcia czy oczekiwania względem zatrudnienia.

– Co cieszy? 41 procent badanych uważała, że szkoła dobrze przygotowała ich do wejścia na rynek pracy. Najbardziej optymistyczni byli absolwenci branżowych szkół I stopnia oraz policealnych szkół zawodowych, a to świadczy o świetnie funkcjonującym systemie szkolnictwa dualnego – tłumaczy A. Kownacka.

Zdaniem Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego, takie dane są potwierdzeniem tego, że powiat słusznie postawił kilkanaście lat temu na kształcenie branżowe.
– Od lat edukujemy fachowców, którzy po zakończeniu szkoły nie mają żadnego problemu ze znalezieniem pracy. Część z nich decyduje się kontynuować naukę w technikum, a następnie na studiach wyższych – mówi wicestarosta poznański. – Dziś o miejsce w naszych klasach ubiega się kilku kandydatów.

Młodzież doceniła też możliwość odbycia staży, podczas których nabywali i ćwiczyli umiejętności. Najlepiej efektywność praktyk ocenili absolwenci branżowych szkół I stopnia – oni mają możliwość zdobycia szlifów w renomowanych firmach. Jednocześnie młodzi ludzie są przekonani, że to brak doświadczenia w największym stopniu uniemożliwia im podjęcie oczekiwanej pracy. Niemniej pracodawcy, zdając sobie sprawę z niewielkiej dostępności fachowców na rynku, są gotowi do przyuczenia kandydata pod warunkiem posiadania przez niego kompetencji, głównie „miękkich”.

PP

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze