Wśród projektów ogólnomiejskich Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021 jest akcja „Trzeźwy Poznań – sierpień miesiącem abstynencji”. I tę właśnie akcję rekomenduje radny Prawa i Sprawiedliwości.
-Program ma odpowiedzieć na problem nadmiernego używania alkoholu i innych środków uzależniających, problem, który szczególnie występuje w śródmieściu Poznania, zmieniając jego wizerunek w „portowy bar”, sprawiając uciążliwość dla mieszkańców i osób chcących spokojnie spędzić
tam czas – wyjaśnia radny. – Chcemy pokazać inny styl życia – dobrą zabawę na trzeźwo.
„Problem nadmiernego używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych, rozpowszechnione przyzwolenie społeczne na wczesną inicjację alkoholową powoduje szereg negatywnych konsekwencji dla wielu osób, rodzin i całego społeczeństwa” – czytamy w opisie projektu. – „Program ma na celu – przez nośne hasła, nietuzinkowe rekwizyty, sugestywne obrazy, a zwłaszcza – osobiste zaangażowanie wielu ludzi oddziaływać na odbiorców w przestrzeni miasta Poznania – na głównych placach publicznych Miasta (Stary Rynek, pl. Wolności, pl. A. Mickiewicza), w holach urzędów i w pobliżu szkół, uczelni, kościołów, miejsc spędzania czasu wolnego, głównych skrzyżowań a także tras wylotowych.
Przewiduje się spotkania bezpośrednie z znawcami tematu, także osobami gotowymi podzielić się swoim życiowym doświadczeniem, happeningi, akcje ulotkowe, organizację wystaw. Z uwagi na respektowanie zasady oszczędności materiałów i ochrony środowiska, ulotki będą wykonane na papierze z recyklingu, podobnie (w miarę możliwości) – inne rekwizyty z użyciem surowców wtórnych, a stelaże do wystaw będą wypożyczone”.
Pomysłodawcy zapowiadają także działania w internecie, z wykorzystaniem mediów społecznościowych, także przy zaangażowaniu liderów opinii. Temat życia w wolności od nałogów zagości także w mediach „tradycyjnych” – prasie, radiu i telewizji.
Koncentrację całorocznej akcji zaplanowali na lato, zwłaszcza na sierpień, tradycyjnie ogłaszany jako „miesiąc abstynencji”.
„Chodzi jednak o nadanie tej tradycji nowego, pociągającego wymiaru” – zapewniają pomysłodawcy. – „Wszystkie te aktywności są po to, by upowszechnić trzeźwy styl życia, a pośrednio oddziaływać na wizerunek Miasta Poznania (zwłaszcza Starego Miasta) jako miasta wolnego – miasta wolności nie tylko „od” zobowiązań, ale wolności „do” wybierania odpowiedzialnego, świadomie trzeźwej zabawy i podróży”.
„Trzeźwy Poznań” jest projektem ogólnomiejskim, a dokładny opis można znaleźć tutaj. Zagłosować natomiast – tutaj.
el