Stare Miasto Poznań fot. Sławek Wąchała

Poznań: Pustostanów ubywa coraz szybciej

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych dzięki wykorzystaniu zasad metodyki Lean Management znacznie skrócił czas od przejęcia pustostanu do przekazania go nowym lokatorom. To dlatego aż 428 poznańskich rodzin otrzymało w tym roku mieszkanie.

Czym jest pustostan? To mieszkanie, które wraca do zasobów ZKZL z powodu na przykład wypowiedzenia umowy przez najemcę, śmierci lokatorów czy odzyskania lokalu od dłużników. W tym roku spółka przejmowała średnio 45 takich mieszkań miesięcznie, a nawet więcej biorąc pod uwagę fakt, że te z nich, które miały powierzchnię powyżej 80 metrów kwadratowych, w kamienicach, były dzielone na mniejsze. Bo mniejsze mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców, są także wykorzystywane w programie lokali socjalnych ze wsparciem treningowym.

– Bardzo rzadko zdarza się, że zwalniany lokal jest w stanie pozwalającym na wprowadzenie tam nowego lokatora – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Dlatego ZKZL, w ramach wg metodyki Lean Management, skupił swoją uwagę na procesie szybkiego ich zagospodarowania i udostępniania potrzebującym poznaniakom.

Podczas prac nad projektem optymalizacji zagospodarowania pustostanów zespół projektowy zdiagnozował główne problemy i zakłócenia w procesie. Najpierw więc ograniczono biurokrację do niezbędnego minimum, a tradycyjne dokumenty zastąpiono ich elektronicznymi wersjami.
– Informatyzację objął również proces podejmowania decyzji – podkreśla Łukasz Kubiak. – Obecnie podejmowane są one zdecydowanie szybciej przy zachowaniu wysokiej dbałości o jakość. Wszystkie etapy działania są monitorowane za pomocą systemu wizualizującego przebieg procesu. Dzięki temu szybko wiadomo, gdzie pojawiają się zatory, które są niezwłocznie eliminowane. Wprowadzone zmiany znacząco skróciły proces zagospodarowania pustostanów. Obecnie maksymalny czas trwania procesu (czyli czas liczony od przejęcia lokalu poprzez jego przygotowanie, do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów) dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych, wynosi jedynie około 90 dni. Warto zwrócić uwagę, że każdy remont w tym przypadku musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu. Lokale, które nie wymagają remontu, przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym lokal został przekazany do zasobu ZKZL.

Największym sukcesem nowej metody jest zwiększająca się liczba poznaniaków, którzy wynajęli mieszkanie od miasta. W roku 2021 aż 428 rodzin zamieszkało w nowym lokum, a średnia przekazywanych lokali poznaniakom to 48 miesięcznie. Tempa przekazywania mieszkań nie wyhamowały nawet obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wprowadzone rozwiązania spowodowały, że liczba pustostanów w Poznaniu wciąż spada. W ciągu dwóch lat od wdrożenia zmian, ZKZL zmniejszył liczbę pustostanów w Poznaniu o ponad 170 lokali mieszkalnych.

Proces zagospodarowania pustostanów został doceniony między innymi przez magazyn „Forbes”. Poznań jako krajowy lider w zakresie mieszkalnictwa buduje pozytywne wzorce dla innych miast borykających się z tymi sami ograniczeniami w tym obszarze.

Źródło: ZKZL

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze