odpady budowlane fot. SMMP

Poznań: Przybywa dzikich wysypisk. Budowlanych

Rocznie strażnicy miejscy znajdują około 500 dzikich wysypisk śmieci. Coraz mniej wśród nich odpadów z gospodarstw domowych – coraz więcej jest za to budowlanych.

Tylko w ciągu kilku ostatnich dni strażniczki miejskie z Grunwaldu znalazły dzikie wysypiska odpadów remontowych i budowlanych na ulicach Legnickiej, Wołowskiej, Dziewińskiej i Fabianowo. Dzięki uporowi funkcjonariuszki znalazły sprawców wyrzuconych nielegalnie odpadów, a dzięki regularnym kontrolom – zapobiegły tworzeniu się kolejnych wysypisk.

Podczas każdej kontroli strażniczki przypominały osobom odpowiedzialnym o tym jak powinny być przechowywane odpady lub materiały budowlane – odpady powstające podczas prac remontowo-budowlanych winny być posegregowane i umieszczone w specjalnym pojemniku.

Rocznie strażnicy znajdują ok. 500 dzikich wysypisk. Co ciekawe, coraz rzadziej są to śmieci z gospodarstw domowych, rośnie natomiast problem odpadów budowlanych, które ani nie są przechowywane zgodnie z prawem – ani nie są wywożone na wysypisko. Zgodnie z obowiązującymi przepisami gruz budowlany musi być gromadzony w kontenerach lub big-bagach.

Obowiązek pilnowania tego, czy odpady trafiają tam, gdzie powinny, spoczywa na kierowniku budowy – jeśli to duża inwestycja. Ma on też obowiązek prowadzenia ewidencji powstałych odpadów produkcyjnych z podziałem na poszczególne frakcje.

W w przypadku remontów czy budowy domu jednorodzinnego o odpowiednie zagospodarowanie odpadów powinien zadbać właściciel nieruchomości. Musi je przekazywać do PSZOK na zasadach określonych w prawie miejscowym.

SMMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze