przedszkole w panelami fotowoltaicznymi fot. UMP

Poznań: Przedszkole z… własnym prądem

Nowe, energooszczędne oświetlenie i panele fotowoltaiczne na dachu. W przedszkolu nr 144 na os. Czecha trwa właśnie remont w ramach pilotażowego miejskiego projektu.

Na dachu przedszkola zamontowano 31 paneli. Ich liczba została skorelowana z rocznym zużyciem energii elektrycznej w placówce, dzięki czemu obiekt będzie niemal samowystarczalny energetycznie. Moc instalacji została określona na poziomie 10 kW. Dodatkowo w budynku znajdzie się nowoczesny system monitoringu zużycia mediów, który pozwoli na bieżąco analizować ilość zarówno zużywanej, jak i produkowanej energii. Panele na dachu zostały już zamontowane. Trwają prace wewnątrz placówki.

Przedszkole 144 to pierwszy obiekt oświatowy w Poznaniu, który po przeprowadzonej podstawowej termomodernizacji (ocieplenie ścian i dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), zostanie doposażony w znaczących rozmiarów instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Wykonawcą prac jest firmą SunEco. Nadzór merytoryczny ze strony Miasta nad realizacją inwestycji sprawować będzie Oddział Miejskiego Energetyka, odpowiedzialny za kreowanie polityki energetycznej Poznania.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze