Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

“Poznań przeciw przemocy”. Poznaniacy solidaryzowali się z osobami LGBT

Manifestacja potępiająca przemoc i solidaryzująca się z osobami LGBT miała być odpowiedzią na wydarzenia do jakich doszło podczas Marszu Równości w Białymstoku.

Warto dodać, że pierwszego Marszu Równości w historii Białegostoku. Na pomysł jego organizacji negatywnie zareagowały środowiska kibicowskie i narodowe, które kilka razy zakłócały przebieg samego marszu. W ruch poszły kamienie i butelki, a policja była zmuszona użyć gazu pieprzowego.

W odpowiedzi na wydarzenia z Białegostoku kilka organizacji lewicowych zdecydowało się zorganizować w Poznaniu manifestację przeciwko przemocy. – Celem (manifestacji – red.) jest wyrażenie sprzeciwu wobec brutalnego ataku chuliganów w Białymstoku na pokojowy Marsz Równości – tłumaczył Grzegorz Borys, jeden z organizatorów. – Przedstawiciele środowisk skrajnie prawicowych rzucali w uczestników marszu butelkami z moczem, petardami, brukiem, narażając ich zdrowie i życie, a po rozwiązaniu marszu “polowali” na ludzi wracających do domów. Uważamy, że jest to bardzo niebezpieczna eskalacja atmosfery nagonki na osoby LGBT+, która w przyszłości może doprowadzić do jeszcze poważniejszych i bardziej niebezpiecznych incydentów. Potępiamy takie działania jak komunikat Parafii Świętej Jadwigi Królowej w Białymstoku, która pochwaliła agresywne kontrdemonstracje.

Podczas manifestacji na placu Wolności poznaniacy mieli okazję wyrazić solidarność z osobami LGBT. Pojawiły się hasła motywujące do dalszej walki, przemówienia i prywatne historie osób, które walczą z dyskryminacją od wielu lat.

W pewnym momencie doszło też do zabawnej sytuacji. Po jednym z wystąpień i opowieści o trudności z organizacją tegorocznego Marszu Równości w Gnieźnie (również odbył się tam pierwszy raz, prezydent miasta z Platformy Obywatelskiej nie chciał się na to zgodzić), na scenę wyszedł Rafał Grupiński, poseł PO, który zaczął tłumaczyć swojego partyjnego kolegę…

Sama manifestacja odbyła się bez zakłóceń. W tym samym czasie w innych miastach Polski odbywają się podobne wydarzenia.

fot. Karolina Adamska

Strona głównaPoznań"Poznań przeciw przemocy". Poznaniacy solidaryzowali się z osobami LGBT