Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 9 maja, 2024

Poznań: Projekt Kolegiata z nowymi odkryciami!

Kto myślał, że na szkielecie z XVI wieku ze śladami trepanacji czaski i perłowym czepcu hrabianki z rodu Nałęczów z wieku XVI skończyły się odkrycia na placu Kolegiackim – bardzo się myli. Każdego dnia archeolodzy znajdują coś nowego.

Zaledwie wczoraj odsłonili kolejne ciekawe pochówki, na przykładzie których wyraźnie widać, jak wykorzystywano każdą wolną przestrzeń w obrębie kościoła. Zmarli leżą prawie jeden na drugim i nie wynika to z niedbałości grabarzy czy – na przykład – osunięcia się fundamentów kolegiaty. Oni tak ciasno ułożeni zostali pochopwani, by wykorzystać każdy skrawek wolnej przestrzeni. Jak to w Poznaniu – nic nie może się zmarnować…

Poza pochówkami archeolodzy cały czas natrafiają na drobiazgi wiele mówiące o ówczesnym życiu: monety, szpilki i okucia ksiąg. Czy pojawią się odkrycia, które wstrząsną naukowym światem? Nie jest to wykluczone, bo przecież już takie się zdarzyły. Przypomnijmy, że pierwszym sensacyjnym odkryciem było znalezienie trzy lata temu szkieletu mężczyzny z wyrażnymi śladami trepanacji czaszki.
– Najwcześniejsze znane zabiegi tegom typu w Polsce datowane są na 1613 rok – mówił wówczas dr Marcin Ignaczak, który kieruje wykopaliskami. – Ten szkielet pochodzi właśnie z tego czasu. Być może zabiegu dokonał nawet słynny poznański lekarz Józef Struś? Można powiedzieć, że wówczas był w awangardzie nowoczesnej medycyny.

Kolejną sensacją było znalezienie w ubiegłyrm roku pochówku hrabianki herbu Nałęcz z XVI wieku.
– Kobieta z różańcem, złotym sygnetem i przepięknym nakryciem głowy, które doskonale się zachowało! – mówił wówczas dr Ignaczak. – Bardzo się staraliśmy wydobyć ozdobny czepiec w jak najlepszym stanie. Perłowy czepiec jest unikatem w skali naszego kraju i Europy.

Szlachcianka herbu Nałęcz poddana została dokładnym badaniom antropologicznym, a czepiec konserwacji. Po zabiegach konserwatorskich czepiec został zaprezentowany w tym roku na wystawie „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak zapewniają archeolodzy, zamierzają wykorzystać każdą możliwość odkrywania tajemnic kolegiaty, co – zwłaszcza w taki upał – nie będzie łatwe. Miejmy nadzieję, że i w tym roku uda im się dokonać kolejnych ciekawych odkryć, które wzbogacą historię Poznania.

Projekt Kolegiata, el

Strona głównaPoznańPoznań: Projekt Kolegiata z nowymi odkryciami!