Fot. Sławek Wąchała

Poznań: Projekt budżetu na 2022 rok. Miasto zaciska pasa

Miasto będzie chronić ważne inwestycje – zadeklarowali dziś włodarze miasta podczas sesji. Ale, jak podkreślili, będzie to trudne zadanie, bo przez Polski Ład Poznań straci aż 259 mln zł. Miasto musi zacisnąć pasa.

Pierwsze czytanie dokumentu miało miejsce na sesji rady miasta 16 listopada, a dane przedstawione w budżecie nie napawały optymizmem, a oszczędności są wyraźnie widoczne. Jak zwrócił uwagę Piotr Husejko, skarbnik miasta, projekt budżetu na 2022 rok tworzony był w warunkach dużej niepewności związanej nie tylko z pandemią covid-19, ale też z założeniami programu Polski Ład.

W przyszłym roku Poznań z powodu zmian w podziale wpływów z podatku PIT straci 259 mln zł. Natomiast rządowa rekompensata miałaby wynieść 136 mln zł, a więc znacznie mniej. Do tego dochodzi galopująca inflacja i wzrost kosztów – choćby za energię elektryczną miasto w przyszłym roku będzie musiało zapłacić aż 71 proc. więcej. W przyszłorocznym budżecie na te dodatkowe koszty przeznaczono aż 65 mln zł w wydatkach bieżących.

To wszystko sprawia, że sytuacja finansowa miasta nie przedstawia się różowo – ale w kolejnych latach ma być jeszcze gorzej. Bo co prawda rząd zapowiada od 2023 roku kolejne rekompensaty w ramach Polskiego Ładu, ale według obecnie dostępnych danych będzie to najwyżej 50 mln zł. To kwota, które nie pokryje strat, jakie poniósł samorząd.

-Projektowanie budżetu przy tak dużej niepewności, podczas wciąż trwającej epidemii covid-19 oraz przy wyraźnie rosnących kosztach funkcjonowania Miasta jest szczególnym wyzwaniem – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Musimy mądrze gospodarować pieniędzmi, by uchronić miasto od zapaści finansowej. Jestem przekonany, że to nam się uda, choć zadanie będzie trudne.

Dochody budżetu miasta zaplanowano na 4,4 mld zł – to nieco mniej, niż w aktualnym planie na 2021 rok. W tej kwocie mieszczą się dochody bieżące (4,1 mld zł) oraz majątkowe (347 mln zł). Z kolei na wydatki zaplanowano 5 mld zł, czyli o prawie 7 proc. mniej niż rok temu, w tym na wydatki bieżące Poznań wyda 3,9 mld zł, a na wydatki majątkowe, czyli inwestycje – niemal 1,1 mld zł. To o ponad jedną piątą mniej, niż zaplanowano w ubiegłym roku.

Projekt budżetu zakłada również deficyt w wysokości 569 mln zł, co wynika bezpośrednio z wielkości kwot zaplanowanych na inwestycje.

W strukturze wydatków budżetu dominują trzy grupy. Najwięcej – ponad 1,46 mld zł – miasto wyda na drogi i komunikację zbiorową. To o niemal 9 proc. mniej w porównaniu z planem tegorocznym. Niemal identyczne, jeśli chodzi o wielkość, będą wydatki na oświatę: również wyniosą ponad 1,45 mld zł. Ponad 658 mln zł Poznań wyda na politykę społeczną, zdrowotną i rodzinną, a 424 mln zł zaplanowano na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

W przyszłości rozpoczynanie dużych inwestycji będzie dodatkowo utrudnione. Unia Europejska będzie dofinansowywać tylko 70 proc.ich kosztów, nie 85 proc, jak dotychczas, ponieważ Wielkopolska zakwalifikowała się do tzw. regionów przejściowych. To oznacza, że miasto musi zapewnić więcej pieniędzy na tzw. wkład własny. Aby to zrobić, musi w kolejnych latach zwiększać tzw. nadwyżkę operacyjną – czyli pulę pieniędzy, którą może przeznaczyć właśnie na inwestycje. Będzie to możliwe tylko pod warunkiem ograniczania wzrostu wydatków bieżących.

Mimo tych trudności na 2022 rok zaplanowano liczne inwestycje drogowe. Ponad 110 mln zł miasto przeznaczy na kontynuację “programu Centrum”, czyli przebudowy tras tramwajowych w ul. Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowej oraz budowę torowiska na ul. Ratajczaka. Ponad 58 mln zł pochłonie budowa trasy na Naramowice, a ponad 8,5 mln zł – przebudowa ul. Kolejowej. Budowa węzła Nowa Naramowicka to wydatek ponad 91,6 mln zł. Ponad 57 mln zł przeznaczono w projekcie budżetu na rewaloryzację płyty Starego Rynku.

Na przebudowę ulic gminnych w budżecie zaplanowano ponad 55 mln zł, a na nowe chodniki – niemal 10 mln zł. Ponad 14 mln zł zaplanowano na kanalizację deszczową i niezbędne odwodnienie na osiedlu Kiekrz, a za ponad 5 mln zł budowane i modernizowane będą miejskie parki i zieleńce. Na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu miasto chce przeznaczyć aż 23 mln zł.

W projekcie budżetu znalazło się ponad 5,4 mln zł na modernizację obiektów na Golęcinie czy obiektów KS Warta Poznań (niemal 6,7 mln zł). Ponad 20,6 mln zł miasto przeznaczy na inwestycje w szkołach podstawowych, a kolejne 5,3 mln zł – w liceach. To pieniądze m.in. na budowę szkoły na Strzeszynie, remonty budynków, modernizacje boisk sportowych i sal gimnastycznych.

W planie budżetu znalazły się również pieniądze na remont w miejskim szpitalu im. F. Raszei czy zapewnienie właściwej infrastruktury technicznej w szpitalu im. J. Strusia. Ponad 11 mln zł pochłonie rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej 42 o nowe skrzydło. Zaplanowano także remonty domów pomocy społecznej.

Projekt budzetu na 2022 rok można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Miejscy radni zajmą się dokumentem również podczas kolejnych sesji.

Źródło: UMP

1 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze