Poznań: Prezydent złożył kwiaty przed pomnikiem na Cytadeli

Jak co roku w rocznicę bitwy o Poznań Jacek Jaśkowiak złożył kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców oraz Żołnierzy Alianckich. I przypomniał o tym, jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach.

Już o 10.00 rano Katarzyna Kierzek-Koperska złożyła wiązanki kwiatów na Miłostowie, na cmentarzu wojennym. Główne uroczystości rozpoczęły się w południe na Cytadeli. Podczas nich Jacek Jaśkowiak przypomniał o tym, jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach,a  także szacunek dla tych, którzy w tych walkach uczestniczyli – i zaapelował o oddanie im hołdu tego dnia. Przypomniał też krótko historię walk o Cytadelę, ostatni punkt niemieckiego oporu w Poznaniu, i poprosił obecnych o uczczenie pamięci ofiar okupacji minutą ciszy.

Dziś przypada 75. rocznica wyzwolenia stolicy Wielkopolski spod okupacji niemieckiej. Walki o Poznań rozpoczęły się 25 stycznia 1945 roku. Do 17 lutego Armii Czerwonej i polskim oddziałom udało się zdobyć samo miasto – ale nie Cytadelę, która stanowiła ostatni punkt niemieckiego oporu. Jej zdobywanie trwało kilka dni, ostatecznie 23 lutego twierdza się poddała.

W walkach o zdobycie miasta zginęło około 6 tys. żołnierzy radzieckich i 700 Polaków. W wyniku walk zniszczono 55 procent zabudowy miasta.

el fot. Sławek Wąchała

43
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Halina Wiśniewska
Gość
Halina Wiśniewska

Bardzo ladnie ze pod pomnikami wszystkich

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Jednak nie pod pomnikami wszystkich, bo większość polskich najbardziej aktywnych patriotów była wymordowana wspólnie przez niemców i rosjan już na początku wojny, a tych najbardziej wytrwałych sovieci i usłużni im zdrajcy Polski, zainstalowani w Polsce na kolejne dziesięciolecia, których dzieci już zupełnie dobrze udawały rodowitych Polaków, zakopywano w bezimiennych mogiłach, często bezczeszcząc zwłoki, by pamięć o nich zatrzeć. O nich władze “Tego poznania” nie pamiętają- wstyd i hańba !

Romuald Hylla
Gość
Romuald Hylla

A pamiętałeś o Poznaniakach zapędzonych do walk o Cytadelę – czy Twoja wiedza o tamtych czasach ogranicza się tylko do wersji rosyjskich historyków

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

A tylko zapytam. Dlaczego tak wiele pomników żołnierzy radzieckich zniszczyły samorządy gmin, gdzie PO miało i ma większość radnych ? Bo działania są niespójne ! ! ! Jeśli w Poznaniu ich się czci?

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

O to samo można by spytać w odniesieniu do pomników niemieckich, bo przecież nasi sąsiedzi z jednej i drugiej strony wspólnie przygotowywali się i zaplanowali IV rozbiór Polski w 1939 r. z tym, że później nie dogadali się i od 22 czerwca 1941 r. do maja 1945 r. nasi sąsiedzi [nasi zmienni okupanci] byli w stanie bratobójczej wojny. Proszę pamiętać o brutalnych faktach takich jak np ten, że w armii niemieckiej służyło ponad 1500 000 (słownie półtora miliona) Rosjan… itd, itp.

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

paetamu /daswegen: https://youtu.be/qmET4YnfofM

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Jakże znamienny komentarz na wstępie!!! – SKANDAL !
Ani słowa o Polakach zamordowanych i poległych podczas walk o Poznań.
W Poznaniu faktycznie już niewielu przyzwoitych zostało z grona Tych co ocaleli po prawie pięciu latach okupacji niemieckiej, zapoczątkowanej podobnie jak w drugiej części Polski pod okupacją soviecką, terrorem wobec wyłapywanych polskich patriotów w ścisłej współpracy Gestapo i NKWD, z których Ci co ocaleli byli w dalszym ciągu ścigani przez nowego – sovieckiego okupanta przejmującego Europę wschodnią po Niemcach zgodnie z haniebnymi [zdradzieckimi] postanowieniami naszych rzekomych aliantów.
… No cóż lata tresury pod sovieckim butem, czy ciosy przyjmowane na głowę kiedy ten DżejDżej bywał bokserem, a może jedno i drugie w połączeniu z obecnym układem (funkcją reprezentanta lewackiej międzynarodówki) sa efektem tego co widzimy w jego antypolskich działaniach.

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Jerzy Wróbel jeśli pisze pan do mnie o komentarzu na wdtępie , to zapewniam pana , że nie zrozumiał mnie pan. To był sarkazm. Zdziwiłam się tym co napisano w opisie tego zdjęcia. Proszę wejść i przeczytać ……: ,” pod pomnikiem Źołnierzy Radzieckich , Cytadelowców itd…”. Czy teraz rozumie pan co miałam na myśli tak pisząc. ? ? ?

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Grażyna Kowalska Dziękuję za wyjaśnienie w imieniu Tych, którym należy się szacunek i pamięć. Wziąłem już nieco wcześniej tę ewentualność, którą teraz Pani była uprzejma wyjaśnić i dlatego skorygowałem nieco mój pierwszy komentarz umieszczając go nie bezpośrednio pod Pani sarkazmem.

Zofia Okraszewska
Gość
Zofia Okraszewska

Jerzy Wróbel jak mniemam, ma Pan na myśli słoneczko narodu i cudownego prezydenta Dudę?

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Zofia Okraszewska Pani Zofio, jeden jest prezy DĘT ponad wszyskimi z mocno wytluczoną głową po latach robienia za worek bokserski, co widać, co słychać , co czuć zwany dżejDżejem tak z europejska, bo on teraz jewropiejczyka gra.

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

JJ nie złożył wieńców pod pomnikami wszystkich poległych, bo Polacy są dla niego obcą nacją, a poza tym większość polskich najbardziej aktywnych patriotów była wymordowana wspólnie przez Niemców i Rosjan już na początku wojny, a tych najbardziej wytrwałych sovieci i usłużni im zdrajcy Polski (przywiezieni na ruskich tankach i zainstalowani w Polsce na kolejne dziesięciolecia, których dzieci już zupełnie dobrze udawały rodowitych Polaków) zakopywali w bezimiennych mogiłach, często bezczeszcząc zwłoki, by pamięć o Nich zatrzeć.
O Nich władze “Tego poznania” nie pamiętają- wstyd i hańba !
Ktoś w “Tym Poznaniu” pyta o inne pomniki – Jesli chodzi o pomniki niemieckie, to może również poległych Niemców należałoby pamiętać podobnie jak Rosjan, bo przecież nasi sąsiedzi z jednej i drugiej strony wspólnie przygotowywali się i zaplanowali IV rozbiór Polski w 1939 r. z tym, że później nie dogadali się i od 22 czerwca 1941 r. do maja 1945 r. nasi zmienni okupanci byli w stanie bratobójczej wojny. Pamiętajmy proszę pamiętać o brutalnych faktach takich jak np ten, że w armii niemieckiej służyło ponad 1500 000 (słownie półtora miliona) Rosjan… itd, itp.

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Jest też drugi powód do świętowania dla JJa:
„нашу советскую за над нашей землей звенит величаво сталинской гвардии гордая слава!”
Więc dziś czerwona hołota spod znaku sierpa i młota będzie szczytować, bo 23 lutego 1918 roku Rada Komisarzy Ludowych przyjęła dekret o organizacji Armii Czerwonej.
Dzięki tej armii mogli się w 1944 roku zabrać czołgami i ciężarówkami, by przyjechać do Polski przywożąc ze sobą komusze gnidy, gdzie znaleźli sprzyjające warunki do pasożytniczego trybu życia i prokreacji.

Zofia Okraszewska
Gość
Zofia Okraszewska

Jerzy Wróbel no tak, jak ulał pasuje do członków Pisu! Bardzo dobrze ich Pan określił.

Grażyna Kowalska
Gość
Grażyna Kowalska

Zofia Okradszewska no tak jak ulał pasuje do totalnych. Okręcić kota ogonem …..ha,ha,ha,… a argumentów brak.

Zofia Okraszewska
Gość
Zofia Okraszewska

Grażyna Kowalska Pani Grażynko, mało ma Pani argumentów w naszym obecnym życiu?

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

Brawo Panie Jaskowiak 👍♥️

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

PO-winno być- brawo- charaszo tawariszcz Jaśkowiak.

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

Jerzy Wróbel bez przesady,proszę Pana ,dużo złego zrobili to fakt,ale pomogli ….

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Alicja Kasprzak Pomogli zwłaszcza przed wojną szkoląc niemców, wspierając ich armię i udostępniając im poligony i surowce oraz na początku wojny do 22 czerwca 1941 r., no i potem kiedy szli na zachód zdobywać jewropę, rujnując po drodze wszystko co się nie dało ukraść, gwałcąc i mordując kogokolwiek, kto im sie nawinął pod ich czerwone łapy! Tak wyglądało aswabażdienije brackich narodow i potem dzisieciolecia naszej udręki z instalowaniem ich aparatczyków i funkcjonariuszy wszelkiej maści !!! Pomagali własnej zbrodniczej ideologii, stając się rekordowym w skali świata ludobójcą. Niemieckie obozy koncentracyjne wykorzystywali jako więzienia dla Polaków, którzy nie chcieli poddać się ich władzy. Dlatego rządzą do dziś tacy jak ten dzęjDżej i jego towarzysze ! To przeciez PO-mioty ostatnich naszych okupantów, przebrani tylko w jewropiejskie ciuchy. https://youtu.be/Y2nJgzmNEPs

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

Jerzy Wróbel wiem,17wrzesnia 39tez zrobili co zrobili,cały czas coś nie tak .W wojnę jak “wyzwoliciele”szli to moja babcia mamę i ciocie chowała przed nimi w stogu .Bylo źle ,było niedobrze,ale bez nich sami nie dalibyśmy rady ,historia jest zagmatwana,to prawda,☹️

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Alicja Kasprzak Sami Niemcy hitlerowskie bez podpisania tajnego paktu z Rosją soviecką nie uderzyłyby na Polskę 1 września 1939 r.
Gdyby nie było zmowy Angoli z francami 12 września 39r. gdyby oni dotrzymali zobowiązań , to bylibyśmy wspólnie zapobiec temu co tak łatwo Hitlerowi przyszło wspólnie z Rosjanami.

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

Jerzy Wróbel przecież wiem, traktat Molotow itd,ale to już historia ,musimy iść do przodu,pamiętając oczywiście o historii.Liczy się na dzisiaj tu i teraz,nie róbmy sobie wrogów wkoło,skoro nie umiemy się sami jako Polacy dogadać.Trzeba uporządkować najpierw własne podwórko,a potem prostować to co było źle z sąsiadami.Tak przynajmniej ja uważam.♥️🤗

Alicja Kasprzak
Gość
Alicja Kasprzak

Bo Polak zawsze jest ofiarą,dopiero jak w duszę dostanie to potrafi o swoje zawalczyć.Jezeli chodzi o wojnę to zgadzam się z Panem,my zawsze dostawaliśmy po głowie,bo za naszymi plecami obcy dzielili i naszym kosztem niby przyjaciele,robili nam nazwę to krzywdę.Duzo ludzi przypłaciło to życiem .Ja chciaz mam swoje lata ,to jeszcze nie jestem gotowa pojechać do Oświęcimia.😭😭

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel
Maria Magdalena Potrawiak
Gość
Maria Magdalena Potrawiak

Tym razem nie miał zaplanowanego urlopu tak jak kilka lat temu na święto upamiętniające powstańców Wielkopolskich?😠

Anna Zawistowska
Gość
Anna Zawistowska

Jeszcze parę razy też nie mógł uczestniczyć bo np.bawił się z wnuczką…

Arkadiusz Bendowski
Gość
Arkadiusz Bendowski

Pan JJ nie na urlopie.

Boguslaw Hadynski
Gość
Boguslaw Hadynski

Dziękujemy Panie prezydencie za szacunek dla poległych za Naszą wolność, tak trzeba.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

szkoda ze nie miał szacunku do Powstancow Wlkp

Grazyna Rosinska
Gość
Grazyna Rosinska

Edward Szwec i tak bez przerwy, typowe dla Pisu a może wreszcie: co było a nie jest nie pisze się w rejestr…,

Boguslaw Hadynski
Gość
Boguslaw Hadynski

Kłaniam się Pani Grażyno i pozdrawiam.

Edward Szwec
Gość
Edward Szwec

Grazyna Rosinska rocznica nie była 10 lat temu tylko miesiąc temu !!! Wystarczy napisać prawde to zaraz jesteś z PiSu ? Typowe dla idiotów z PO-KO

Maria Budzyńska
Gość
Maria Budzyńska

Typowe dla idiotów z PO – KO język nienawiści PIS a nie ma być

Ella Bartczak-sobkowiak
Gość
Ella Bartczak-sobkowiak

Edward Szwec Wlasnie , o tym pisalam wyzej , (odp Annie Smoch) Pozdrawiam 🙂

Ella Bartczak-sobkowiak
Gość
Ella Bartczak-sobkowiak

Grazyna Rosinska … a co mnie partie obchodza 🤬,tu chodzi o miasto!! To jest wlasnie “zasluga” czerwonego JJ , tak , podzielil spoleczenstwo przeciw sobie 😰🤬😰! Za poprzednich Prezydentow Poznania , nie bylo takich podzialow wsrod mieszkancow , (zreszta po objeciu stanowiska zrywali z partia , prosze sprawdzic , to jest ogolno dostepne), a ten juz prawie 6 lat “wykazuje” sie w tym wzgledzie , niszczeniu spojnosci spoleczenstwa 😰 ! Mniej zajadlosci , wiecej szerszych horyzontow i rozsadku zycze szczerze 🙂

Anna Smoch
Gość
Anna Smoch

Szacunek dla Pana Jaśkowiaka

Ella Bartczak-sobkowiak
Gość
Ella Bartczak-sobkowiak

Przeciez to jego “zasr..y” obowiazek !! I nie jak co roku , bo wlasnie sie dowiedzialam , ze to pod publiczke robi !! Na innych panstwowych nie bywa , a karygodnym jest to , ze nie bywa 27 grudnia na najwazniejszych dla Poznaniakow i Wielkopolan rocznicach !! 28ego czerwca … tez wybiorczo , jak byl Bolek , to owszem uczestniczyl ! Ale za to w paradach , niby , rownosci uczestniczy i wszystko robi przeciwko “szaremu obywatelowi”, liczy sie z tylko z korporacjami i slepo zapatrzony jest w Bruksele. Nie “czuje” miasta ! W Poznaniu wszedzie szmaty 6ciokolorowe i niebieskie , a naszych flag narodowych , jak na lekarstwo ! Od 89 roku mielismy tylko 3ch prezydentow ( p sp.Kaczmarek 8lat , Grobelny 16!) Oboje nie mieli dobrych korzeni (Unia Wolnosci), ale mieli wielkie serce dla Poznania i mieszkancow (czego nie mozna powiedziec o JJ) , co bylo widac !! Za ich czasow Poznan nam wypieknial najbardziej i sie rozwinal A ten komuch czerwony , lewacki , szesciokolorowy JJ🤬nie zrobil nic dobrego dla Poznania , za to wiele zlego , jak np “dzieli” mieszkancow i kiedys zielony Poznan , zamienia na betonowy !! Z pelna odpowiedzialnoscia to pisze , przezylam (swiadomie) komune . Zamiast rozpropagowywac nasze miasto poprzez tak wazne, nasze Powstanie Wielkopolskie na forum krajowym , to bierze udzial w specyficznym “wyscigu szczurow” wsrod lewackich miast (wprowadzenie karty rownosci , gdzie sprzeciw spoleczny zostal zignorowany 🤬, a konsekwencje odczuja wszyscy mieszkancy ! ) Moim skromnym zdaniem takie stanowiska nie powinny byc obejmowane , przez aparatczykow partyjnych jakim jest JJ ! Asekuracyjnie informuje , ze nie popieram zadnej partii z “Bandy Czworga” (PO , PiS , SLD, PSL !) , jestem tylko poznanianka z “dziada , pradziada” , kochajaca swoje miasto <3 ! Pozdrawiam ☺️

Merberos Knightmare
Gość
Merberos Knightmare

Jaśki lubi czerwony i tęczowe, dlatego upamietnie bdrodniarzy, a jak trzeba upamiętnić zasłużonych, to znika.

Anna Zawistowska
Gość
Anna Zawistowska

Dokładnie to samo pomyślałam….

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel
Gracja Mich
Gość
Gracja Mich

Szacunek