Prezydent Jaśkowiak na ryneczku 2 fot. FB

Poznań: Prezydent Jaśkowiak na rynku. “Pozwólmy im działać”!

Prezydent zgodnie z wczorajszą zapowiedzią zrobił zakupy na placu Bernardyńskim. Potwierdził przy okazji przestrzeganie przez kupców zaleceń sanitarnych. W czasie dyskusji o tym, czy rynki zamknąć na czas pandemii czy nie – to szczególnie istotne.

Przypomnijmy, że z pismem zalecającym zamknięcie ryneczków zwrócił się do prezydenta Jacka Jaśkowiaka Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Prezydent jednak ma nadzieję, że uda się go przekonać do zmiany zdania.

– Rozmawiałem z panem wojewodą i wspólnie będziemy go przekonywać, żeby cofnął to zalecenie – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej on line. – Nie widzę absolutnie żadnej różnicy między zakupami na rynku Jeżyckim a zakupami w markecie. Widziałem wielką odpowiedzialność kupców i kupujących, sam robię co tydzień zakupy na rynku. I ta dyscyplina mieszkańców Poznania mnie przekonuje do tego, by te ryneczki nadal działały.

Prezydent zapowiedział też, że w sobotę wybierze się na plac Bernardyński na zakupy, jak co tydzień – i słowa dotrzymał.
“Tamtejsi kupcy bardzo odpowiedzialnie podeszli do zaleceń sanitarnych – mogą być przykładem dla wielu sklepów i marketów spożywczych. Ci ludzie – jak piekarz, u którego kupuję chleb – wstają o 3-4 nad ranem, by dostarczyć nam świeże ekologiczne produkty. To kwintesencja wielkopolskiej przedsiębiorczości. Pozwólmy im działać!” – skomentował swoją wizytę.

W tak ciężkiej sytuacji dla całej gospodarki zamknięcie rynków sprawi, że dojdzie kolejna grupa ludzi, którym koronawirus zabrał dochody i którym po pandemii trzeba będzie pomóc. Lepiej udzielić im pomocy teraz pozwalając handlować i zarabiać na życie, o ile przestrzegają zasad, A jak sprawdził prezydent osobiście – przestrzegają.

el