Poznań: Portrety mieszkańców Garbar w galerii

Galeria w Bramie - wernisaż Sąsiedzi z Fyrtla Garbary fot. Sławek Wąchała

Galeria w Bramie przy ulicy Garbary 47 ma kolejną niezwykłą propozycję dla poznaniaków: to portrety mieszkańców ulicy. Ale nie są to zwykłe portrety i nie o zrobienie ładnych zdjęć tu chodziło.

Wystawa jest zwieńczeniem autorskiego projektu fotograficznego Marcina Mutha, fotografa z Manufaktury Obrazów, pracowni fotografii działającej na Garbarach, a na zdjęciach zostali uwiecznieni mieszkańcy i przedsiębiorcy z Garbar – oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. Bo projekt ma też dodatkowe aspekty: terapeutyczny dla podopiecznych Zielonego Centrum i integracyjny dla osób na co dzień związanych z Garbarami.

Ośrodki tego typu jak Zielone Centrum są różnie postrzegane przez społeczności lokalne: albo stanowią temat tabu – albo nie cieszą się życzliwością, jak wszystko, co odmienne, nieznane i zaburzające nasz uporządkowany świat. Osoby z widoczną niepełnosprawnością są traktowane bardzo różnie – zresztą niekoniecznie z powodu negatywnego nastawienia. Często po prostu dlatego, że nie wiemy, jak się zachować wobec kogoś takiego.

„Wystawa ma pokazać, że ludzie z problemami zdrowotnymi są integralną cząstką społeczności, przynależą do niej” – pisze Marcin Muth. – „Wystawa ma „oswoić” temat niepełnosprawności. Na wystawie zostaną pokazane portrety osób, które codziennie mijają się na ulicy, spotykają w sklepach, przysiadają obok siebie na ławkach. Wernisaż wystawy stanie się pretekstem do bliższego poznania, integracji ludzi z Fyrtla Garbary”.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach rewitalizacji społecznej Fyrtla Garbary, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania, we współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych Startownia Staromiejska i pod patronatem Rady Osiedla Stare Miasto.

Źródło: ROSM


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978