UAM

Poznań: Populizm: korekta czy patologia demokracji?

Na debatę pod tym tytułem zapraszają 30 listopada Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Termin “populizm” pojawia się w ostatniej dekadzie niemal w każdej debacie o obecnym kryzysie demokracji liberalnej. Także u nas pojawiło się na ten temat sporo prac autorów zachodnich. Wspomnieć tu trzeba pracę zbiorową “Demokracja w obliczu populizmu” Y. Meny’ego i Y. Sorela (2007), “Populizm” pod red. O. Wysockiej (2010), książkę J.W. Mullera “Co to jest populizm?” (2016) i wreszcie R. Eatwella i M. Goodwina “Narodowy populizm. Zamach na liberalną demokrację” (2020).

Populizm stał się etykietą, a nawet epitetem, opisywać ma tak różne zjawiska, jak fenomen Trumpa w USA i ruch “żółtych kamizelek” we Francji. Populizm nie jest doktryną polityczną jak liberalizm, socjalizm czy konserwatyzm.

Nikt też nie określa siebie mianem populisty. Jądrem populizmu jako pewnej postawy czy taktyki politycznej jest przeciwstawienie szlachetnego “ludu” zepsutym “elitom”. Populistyczni przywódcy “wchłaniają” elementy zarówno lewicowej, jak i prawicowej agendy.

Rozlewającą się falę populizmu wyjaśnia się najczęściej pogłębiającymi się nierównościami społecznymi, zbyt szybko zachodzącą modernizacją kulturową czy rozwojem nowych technologii komunikacyjnych.

UCZESTNICY DEBATY:

UAM:
Dr hab. Szymon Ossowski prof. UAM
Dr. Lidia Godek

UEP:
prof. dr hab. Tadeusz Kowalski
dr hab. Magdalena Knapińska, prof. UEP

MODERATOR:
Dr hab. Krzysztof Podemski, prof. UAM

Debata będzie transmitowana w poniedziałek, 30 listopada o godzinie 17.00, na kanale UAM na YouTube.

UAM, el

 

1.5 2 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze