Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Ponad dwie tony śmieci nad Wartą!

Służby komunalne dokładnie policzyły, ile odpadów wywozi się znad rzeki – i ile to jest w stosunku do wystawionych tam kontenerów. Tylko w ciągu długiego weekendu wywieziono stamtąd ponad 2 tony śmieci.

Czystość na terenach nadwarciańskich pozostawia wiele do życzenia i co roku, gdy tylko stanie się cieplej, a miłośnicy piwa pod chmurką wylegną nad rzekę – temat wraca jak bumerang. Tradycyjnie najbardziej dostaje się władzom miasta za zbyt opieszałe sprzątanie terenów nadwarciańskich i za zbyt małą liczbę kontenerów na śmieci oraz toalet.

Ale czy rzeczywiście tak jest? Jak wyliczył magistrat, tylko w ciągu ostatnich ciepłych dni (8-12 maja) znad Wartostrady i pobliskich terenów zielonych zebrano ponad dwie tony odpadów, nie licząc śmieci wywiezionych z dużych kontenerów. Dla porównania: przez cały kwiecień zebrano z tych terenów 2,8 tony odpadów. Czyli niewiele więcej.

W skład tych 2 ton odpadów weszły: 72 m sześć. odpadów zmieszanych, 32 m sześć. makulatury, 47 m sześć tworzyw sztucznych i 63 m sześć. stłuczki szklanej. To oznacza śmieci, które zmieściłyby się w ponad 65 wypełnionych pojemnikach na odpady zmieszane, ponad 29 – na papier, blisko 43 kontenerach na tworzywa sztuczne i metal oraz ponad 57 pojemnikach na szkło.

Wszystkich tych pojemników jest nad Wartą znacznie więcej: mamy tam 129 pojemników o pojemności 1100 litrów na odpady zmieszane, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz papier – śmieci wywożone są z nich co 2-3 dni, w zależności od ich rodzaju. Samych pojemników na szkło jest 46, a koszy – ponad 200. Nad rzeką znajduje się też 16 pojemników na żar opróżnianych codziennie.

Jednak wszystkie te pojemniki cieszą się średnim, delikatnie mówiąc, zainteresowaniem imprezujących. O tym też świadczą statystyki: w ten sam długi weekend z koszy zebrano 0,75 tony odpadów, a z terenów zielonych – 1,5 tony…

Liczby są jednoznaczne: to nie brak koszy jest powodem zaśmiecenia brzegu Warty, tylko zachowanie ludzi, którzy tam przychodzą. Na brak nawyku zabierania swoich śmieci ze soba i zostawia miejsca czystego dla następnych odpoczywających niestety, żadna liczba koszy na śmieci nie pomoże. Tylko kultura osobista.

Warto dodać, że miesięczny koszt utrzymania porządku na terenach nadrzecznych wraz w Wartostradą to około 300 tys zł. Gdyby imprezujący dbali o porządek – byłoby mniej.

 

Strona głównaLifestylePoznań: Ponad dwie tony śmieci nad Wartą!