Poznań: Pomnik Mickiewicza ozdobiony tęczową szarfą

Adam Mickiewicz z tęczą fot. Grupa Stonewall
Kto ją tam powiesił? Sprawę bada policja, na polecenie prokuratury rejonowej Poznań-Stare Miasto. Bo powieszenie szarfy na pomniku to artykuł 261 kodeksu karnego, czyli znieważenie pomnika.

Szarfa znalazła się na pomniku Mickiewicza późnym wieczorem. Zdjęcie wieszcza z tęczowym dodatkiem udostępniła Grupa Stonewall. Teraz policja ma ustalić, kto tę szarfę powiesił i czy doszło do przestępstwa. Ustalenie wieszającego nie powinno być trudne, bo na placu jest monitoring.

Gorzej z ustaleniem, czy popełnił przestępstwo znieważenia pomnika. Bo wieloletnią poznańską tradycja jest przyozdabianie pomników – przez kilka lat regularnie, także Adam Mickiewicz, dostawały czapeczki świętego Mikołaja przed Bożym Narodzeniem. Kilkakrotnie też ozdobiono je… wiankami z okazji czysto pogańskiego święta, czyli Nocy Kupały, nie mówiąc już o akcjach ubierania pomników w ubrania dziergane na szydełku, na co swego czasu zapraszał festiwal Malta. Szczególnie doceniany jest tu Stary Marych, który wielokrotnie był ozdabiany hasłami i plakatami rowerzystów walczących o swojej prawa, a był też rok, gdy od stóp do głów został oklejony serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Poznaniakom te akcje bardzo się podobały i nikt przeciwko nim wówczas nie protestował, a ich autorów nie ścigała ani policja, ani prokuratura. Ale, jak się okazuje, wszystko jest do czasu.

el

Podziel się: