Warta Poznań

Poznań: Pominięcie stolicy Wielkopolski przy rozdaniu rządowych środków. Posłowie PiS komentują

Poznań został pominięty w drugim rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Posłowie PiS postanowili skomentować wysokość i zakres dotacji w Wielkopolsce.

Z ponad 50 inwestycji, na które poznański samorząd złożył wnioski o dofinansowanie, uznania nie doczekała się ani jedna. Dlaczego?

„Wnioskowaliśmy o dofinansowanie ponad 50 ważnych dla poznanianek i poznaniaków projektów, na łączną kwotę prawie 590 mln zł. Rząd nie przyznał Poznaniowi ani złotówki, odbierając szansę na realizacje części tych inwestycji. Podobny los spotkał inne duże/niepokorne miasta. Przypadek?” – napisał w mediach społecznościowych prezydent Jacek Jaśkowiak, choć jeszcze wczoraj podczas konferencji prasowej stwierdził, że nie sądzi, by jego krytyka pod adresem rządu miała wpływ na przyznanie bądź nie tych dotacji. Podkreślił jednak, że chciałby zobaczyć te projekty, które otrzymały wsparcie ze strony rządu, by ocenić, czy tym kryterium była polityka i rząd dał pieniądze swoim samorządom.

Jak informuje urząd miasta, wszystkie wnioski zostały pozytywnie ocenione przez wojewodę i przekazane do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, które organizowało konkurs. Było tylko jedno kryterium – kwota dotacji dla poszczególnych samorządów miały wynikać z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Wśród projektów, na które miasto prosiło o dodatkowe pieniądze, były między innymi budowa kładki Berdychowskiej, nowa sala operacyjna w szpitalu im. Strusia, nowa szkoła na Strzeszynie, przebudowa części muru oporowego nad Wartą, a także remont i modernizacja budynków oraz stadionu klubu Warty Poznań. Teraz wszystkie te inwestycje nie zostaną zrealizowane – albo zostaną z dużym opóźnieniem i nie w takim zakresie jak planowano.

Wysokość i zakres dotacji dla Wielkopolski postanowili skomentować posłowie Prawa i Sprawiedliwości – niestety, ani słowem nie skomentowali tego, że Poznań nie dostał ani złotówki. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał natomiast, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to 12 mld zł, a z tego Wielkopolska dostaje aż 800 mln zł.

– Z 800 mln Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które trafią do Wielkopolski w tej edycji aż 20 mln trafia do powiatu poznańskiego – zwrócił uwagę poseł Bartłomiej Wróblewski i wyliczył inwestycje, które zostaną dofinansowane: szkoła w Luboniu, kanalizacja w Kleszczewie, Komornikach i Nagradowicach, gminie Kostrzyn i Siekierkach Wielkich, drogi w Pobiedziskach i Golęczewie oraz świetlicę w Suchym Lesie i modernizacja ulic w Swarzędzu.

Posłanka Jadwiga Emilewicz zwróciła z kolei uwagę, że te pieniądze to nie tylko wsparcie dla samorządów.
– Dzięki niemu w tych gminach powstają konkretne inwestycje i finansowani są konkretni przedsiębiorcy, którzy te inwestycje realizują – podkreśliła.

Przypomnijmy, że pierwszym rozdaniu Poznań dostał 93,5 mln zł i była to kwota porównywalna do dotacji dla innych dużych miast, a zakres wniosków był podobny: dofinansowanie modernizacji wiaduktu przy ul. Gołężyckiej, rozbudowę przedszkola 121 oraz remonty innych placówek oświatowych.

3 2 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze