Poznań: Polski Teatr Tańca od piwnic po dach

Polski Teatr Tańca PTT - zwiedzanie nowej siedziby przy ulicy Taczaka fot. Sławek Wąchała

Małe Studio, mostek obsługi technicznej, galeria kostiumów i dach. Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich można było zajrzeć we wszystkie zakamarki nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca.

Powstanie tej urokliwej, a jednocześnie funkcjonalnej przestrzeni przy Taczaka nie byłoby możliwe, gdyby nie dotacja ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Stąd właśnie wziął się pomysł pokazania zakamarków teatru podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich, czyli w minioną sobotę.

Dodatkową atrakcją zwiedzania był fakt, że oprowadzali pracownicy teatru, więc w opowieściach o wnętrzach nie zabrakło anegdot i smaczków z codziennej pracy teatru. Zwiedzający zobaczyli więc Małe Studio, Dziedziniec, galerię kostiumów, pomieszczenia techniczne i Duże Studio – czyli scenę – z różnych perspektyw: widowni, mostka dla obsługi technicznej oraz przez okno, które w XIX wieku wychodziło na podwórko, a przez które teraz zaglądamy na próby.

Na telebimie rozwieszonym w Małym Studiu można było obejrzeć inaugurację siedziby Polskiego Teatru Tańca, która odbyła się online, 29 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Tańca. Zwiedzanie zakończyło spotkanie z cyklu rozmównica, podczas którego pracownicy PTT starali się znaleźć odpowiedź na pytanie „Dlaczego Polski Teatr Tańca, a nie balet poznański?”.