Poznań: Policja ostrzega przed oszustami internetowymi!

policja fot. policja
Pewna poznanianka otrzymała wiadomość SMS od rzekomego kuriera z prośbą o dopłatę za zakupioną paczkę. Zapłaciła – i w jednej chwili straciła oszczędności życia. Rzekomy kurier okazał się oszustem.

Zdarzenie miało miejsce 24 września. Kobieta otrzymała SMS-a od firmy kurierskiej z którego treści wynikało, że zamówiona przez nią przesyłka nie zostanie jej dostarczona, ponieważ jest za ciężka. Aby ją otrzymać i tym samym uniknąć zwrotu do nadawcy – musi uregulować kwotę 1,49 zł klikając w podany link.

Początkowo nic nie wzbudziło podejrzeń kobiety, ponieważ często robiła drobne zakupy przez internet. W tym wypadku było podobnie i rzeczywiście czekała na dostarczenie kolejnej paczki. Kliknęła więc na link podany w wiadomości, który przekierował ją na stronę banku i uregulowała brakująca należność. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że zarówno wiadomość, jak i strona banku nie są prawdziwe.

Zorientowała się, gdy następnego dnia rano zobaczyła na swoim telefonie kilka powiadomień informujących o dokonaniu nieautoryzowanych transakcji płatniczych z jej konta bankowego. W ten sposób straciła kilkaset tysięcy złotych.

Sprawę prowadzi komisariat Poznań Północ i miejmy nadzieję, że funkcjonariuszom uda się zatrzymać oszustów i złodziei. Ale nawet jeśli tak się stanie – nie jest powiedziane, że uda się także odzyskać pieniądze okradzionej poznanianki. Dlatego policjanci apelują o ostrożność w dokonywaniu transakcji bankowych.

Co robić, aby ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą? W przypadku takich oszustw kwota do uregulowania zazwyczaj jest bardzo niska, właśnie po to, aby uśpić naszą czujność. Dlatego należy bardzo dokładnie przeczytać treść wiadomości wysłanej przez rzekomych operatorów czy kurierów – i sprawdzić ich wiarygodność, na przykład dzwoniąc do firmy kurierskiej na ich oficjalny numer telefonu, nie ten podany w wiadomości. Należy także bardzo dokładnie sprawdzić, na jakiej stronie internetowej dokonujemy transakcji i nie wchodzić w linki dołączone do wiadomości, a już na pewno nie logować się z nich na swoje konta bankowe.

KMP Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: