Poznań: Pokaz wyjątkowych mebli projektu Rajmunda T. Hałasa

meble projektu Rajmunda T. Hałasa fot. MN
Są wyjątkowe nie tylko dlatego, że zaprojektował je jeden z najważniejszych projektantów mebli z Poznania – ale też dlatego, że zachowały się w prawie idealnym stanie. Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na pokaz mebli projektu Rajmunda T. Hałasa.

Komplet 1329 składa się z regału segmentowego, sześciu krzeseł ze stołem, kanapy, ławy, trzech taboretów i gazetnika. Jest jedną z najciekawszych ikon polskiego wzornictwa, stworzoną pod koniec lat 50. XX w. w Poznaniu, głównym ośrodku kształcenia projektantów mebli w kraju. Jest przykładem siły tego ośrodka, opartej na synergii między projektantami a przemysłem – doskonałym warsztatem a nowoczesną myślą projektową.

Połączenie tych dwóch czynników najczęściej skutkuje powstaniem dzieł ponadczasowych. W całym komplecie, jak i w każdym z jego elementów, widać dyskusję toczoną w latach 50. XX w. wśród architektów wnętrz nad problemem nowoczesnego meblowania mieszkań. Dyskusja ta miała wymiar ogólnoświatowy a polscy – w tym poznańscy – projektanci, mimo sytuacji geopolitycznej, doskonale się w nią wpisali.

Prezentowany w Muzeum Sztuk Użytkowych komplet zachował się w niemal idealnym stanie. Pokaz w sali wystaw czasowych Muzeum Sztuk Użytkowych potrwa od 6 lipca do połowy września. Dodatkowo zobaczyć będzie można także cztery krzesła również projektu Rajmunda Hałasa, które w ostatnim roku trafiły do zbiorów.

Muzeum Narodowe

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: