Poznań: Podziemia pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956. Dziś zwiedzanie!

Podziemia pomnika Poznańskiego Czerwca 56 fot. S. Wąchała
Poznańska Grupa Eksploracyjna zaprosiła dziś poznaniaków do podziemi mieszczących się pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Ci, którzy słyszeli legendy o korytarzach ciągnących się pod placem Mickiewicza – dziś mogli je zwiedzić.

Podziemia znajdujące się pod pomnikiem, a dokładniej rzecz biorąc schron przeciwlotniczy, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Dzięki Poznańskiej Grupie Eksploracyjnej dziś do godziny 18.00 można je zwiedzać nie dość, że bezpłatnie, to jeszcze z wykwalifikowanym przewodnikiem.

O ściśle tajnym schronie wiedzieli co starsi mieszkańcy Poznania, zwłaszcza ci, którzy w czasie wojny pracowali w tym rejonie. Krążyły plotki, że pod placem rozciągają się podziemia, którymi można przejść w każdy zakątek miasta, a ich głównym punktem jest ogromne pomieszczenie przeznaczone na szpital polowy w razie zmasowanych bombardowań miasta. Jednak na mapach takiego obiektu nie było, a gdy członkom Poznańskiej grupy Eksploracyjnej w końcu udało się znaleźć wejście i wejść do środka, zrozumieli, dlaczego: podziemny szpital i wielokilometrowe korytarze z legendy ostatecznie okazały się… szczeliną przeciwlotniczą, z której zachowało się 85 metrów korytarza. Członkowie PGE byli przekonani, że jest krótsza.

Okazało się też, że wykorzystano ją na pomieszczenia techniczne do konserwacji pomnika – i teraz z dna szczeliny można zajrzeć do środka Krzyży. Są tam nawet drabinki umożliwiające wchodzenie i konserwację obiektu.

A co z podziemnym szpitalem? Eksploratorzy niczego takiego nie znaleźli, ale… Trzeba wziąć pod uwagę, że większość szczelin i schronów nie było zaznaczonych na żadnych mapach. Poznańska Grupa Eksploracyjna odkryła, zbadała i oznaczyła około 60 z nich, ale szacują, że to nawet nie połowa. Według nich w takim mieście jak Poznań mogło ich być ponad 130.

Wszystko więc jeszcze przed nimi…

Podziel się:

Ostatnio dodane: