czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Orange Polska sprzedaje budynek przy 23 Lutego

To wydaje się niemożliwe, bo przecież Poczta Polska była w budynku na narożniku Al. Marcinkowskiego i 23 Lutego “od zawsze”. A teraz Orange Polska wystawiło ten obiekt na sprzedaż. Co powstanie w tym miejscu?

Najpierw kilka informacji o samym obiekcie: zajmuje 2880 metrów kwadratowych powierzchni. Na tej przestrzeni mieszczą się dwa budynki o powierzchni 9325 metrów kwadratowych – zabytkowy postmodernistyczny gmach oraz budynek biurowo-mieszkalny – oraz wewnętrzny dziedziniec służący jako parking.

Budynek zabytkowy jest obecnie przeznaczony na cele biurowe. Na 6 877 metrach kwadratowych znajdują się pomieszczenia open space, gabinety oraz sale konferencyjne i szkoleniowe. Historia budynku sięga 1798 roku. Wówczas na miejscu dzisiejszej budowli stanął 2-kondygnacyjny gmach pocztowy. Niecałe 100 lat później (1872-1881) przebudowano na neorenesansowy obiekt z kopułą. W 1936 roku Adam Ballenstedt przekształcił go w nowoczesny na tamte czasy sposób, rozdzielając działy: pocztowy i telekomunikacyjny. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1995 roku i za jej sprawą budowla zmieniła styl na postmodernistyczny.

5-kondygnacyjny budynek biurowo-mieszkalny o powierzchni 2 447 metrów kwadratowych to druga część kompleksu, przylegający do zabytkowego obiektu. Wspólny dla obu budynków jest też wewnętrzny dziedziniec z wjazdem przez bramę kamienicy od ul. 23 Lutego. Teraz mieści się tam parking i garaże Poczty Polskiej. Cały teren jest ogrodzony.

Do 1991 roku budynek zajmowała Poczta Polska wspólnie z Urzędem Telekomunikacyjnym. Po podziale firm oba budynki trafiły do Telekomunikacji Polskiej, przy czym parter przeznaczono na urząd pocztowy. Teraz Orange Polska, bezpośredni następca TP SA, wystawiło budynki na sprzedaż.

Czy znajdą się chętni? Lokalizacja jest doskonała: blisko Starego Rynku, idealne położenie pod względem komunikacyjnym, bo i przystanki tramwajowe, i autobusowe są o przysłowiowy rzut beretem. Blisko jest też na zakupy: Galeria MM, plac Wielkopolski, Kupiec Poznański i Stary Browar są w zasięgu krótkiego spaceru.

Jednak są też i minusy: budynki znajdują się niejako na zapleczu Muzeum Narodowej i Góry Przemysła, więc wszelkie prace adaptacyjne, nie mówiąc o rozbudowie, będą musiały odbywać się za zgodą i pod kontrolą Miejskiego Konserwatora Zabytków. Na tym terenie obowiązuje też MPZP, więc żadna samowola budowlana ani fantazyjna przebudowa obiektów nie są możliwe. Plan jednak pozwala na prowadzenie usług pocztowych, handlu, gastronomii i rzemiosła usługowego w parterach budynku.

Orange Polska, el

Strona głównaPoznańPoznań: Orange Polska sprzedaje budynek przy 23 Lutego