Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Park Drwęskich otwarty po remoncie. Nareszcie

Trwało to horrendalnie długo, bo do remontu parku dołączyła pandemia – ale już jest i można się nim zachwycać. Choć śnieżny luty nie pozwala na podziwianie skutków remontu.

Zabytkowy park imienia Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, rozciągający się między ulicami ulicy Królowej Jadwigi, Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Topolową i Wierzbięcice nareszcie otrzymał zaświadczenie pozwalające na użytkowanie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. To ostatecznie zakończyło wszystkie procedury odbiorowe.

Ogrodzenie więc zostało już zdjęte i każdy chętny może się tam wybrać na spacer, chociaż o tej porze roku i przy tej pogodzie to pewnie szybciej na sanki. Ale chętnych na pewno nie zabraknie, bo park był zamknięty przez prawie dwa lata! Jego rewaloryzacja zaczęła się wiosną 2019 roku.

Dlaczego prace trwały tak długo? Koronawirus pojawił się dopiero w ubiegłym roku, a więc kiedy prace właściwie zmierzały już do końca.

Otóż, jak wyjaśnia Zarząd Zieleni Miejskiej, wszystko dlatego, że remont parku był naprawdę gruntowny.
“Rozebrano zniszczone, asfaltowe alejki i położono nowe z kruszywa mineralno-żywicznego” – czytamy w opisie wykonanych prac. – “Zamontowano lampy i naświetlacze, a także ławki, kosze na śmieci, leżanki, siedziska, stojaki rowerowe oraz hotele dla owadów i budki dla ptaków. W parku powstały też dwa place zabaw – dla dzieci młodszych (w ogrodzonej przestrzeni maluchy mogą korzystać z bujaków, huśtawki i piaskownicy) oraz starszych (znalazły się tam karuzela, tablica kółko i krzyżyk, drabinka, huśtawka bocianie gniazdo, linarium i zestaw wielofunkcyjny)”.

Zbudowane od podstaw zostały też wszystkie parkowe schody – stare nadawały się już tylko do rozbiórki – trzeba było także wyremontować pergolę i wzmocnić skarpę, a także podtrzymujące ją kamienne murki. Posadzono nowe rośliny: trawy ozdobne od strony Niedziałkowskiego, ponad 2000 zawilców, 39 drzew (dęby, ambrowce, głogi, grusze, klony, lipy, śliwy), ponad 5000 krzewów iglastych (cisy i sosna kosodrzewina) oraz liściastych (tawuły, śnieguliczki i różaneczniki). Wróciły też róże od strony ulicy Górna Wilda, bo kiedyś skarpa od tej strony była obsadzona właśnie różami. Rewaloryzacja parku Drwęskich kosztowała około 5,5 mln zł.

ZZM planował uroczyste otwarcie parku po remoncie, z oprowadzaniem i prezentacją nowych atrakcji i nowych nasadzeń. Jednak z tym trzeba będzie poczekać do zakończenia zimy – i pandemii.

Strona głównaLifestylePoznań: Park Drwęskich otwarty po remoncie. Nareszcie