Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań otwiera przedszkola i żłobki. Czy to bezpieczne?

25 maja otwarte zostaną poznańskie przedszkola i żłobki, a tydzień później ruszy opieka dla uczniów klas 1-3. Co zrobić, żeby powrót dzieci do placówek był bezpieczny?

Informacje o tym, że żłobki i przedszkola mogą być otwarte od 6 maja, rządzący podali 29 kwietnia, czyli tuż przed długim majowym weekendem. Samorządy oraz innym organom prowadzące placówki miały więc zaledwie 3 dni na przygotowanie – a to w czasie pandemii koronawirusa stanowczo za mało.

Prezydent Jacek Jaśkowiak od razu zastrzegł, że działalność placówek zostanie wznowiona tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie pewność, że spełnione zostaną wszelkie wymogi bezpieczeństwa – i że ich wprowadzenie zostanie poprzedzone szczegółowymi konsultacjami ze specjalistami, w tym lekarzami i dyrektorami przedszkoli oraz żłobków.

Placówki wyposażono w płyn dezynfekcyjny oraz środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice), a sale zostały dostosowane do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego) – i dzieci mogą bezpiecznie się pojawić. Jednak jest też sporo zasad, o których muszą pamiętać również rodzice. Najważniejsze jest to, aby dziecko, kierowane do przedszkola i żłobka było zdrowe – bez objawów chorobowych. Rodzice powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny i nauczyć tego samego dziecko. Malucha należy też uczulić, aby nie zabierał do przedszkola własnych zabawek.

Z opieki w pierwszej kolejności będą mogły skorzystać dzieci tych rodziców, którzy ze względu na pracę nie mogą zająć się maluchem w domu (poczynając od pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19). Wobec ograniczonej liczby miejsc opieki, w poznańskich zespołach żłobków wprowadzono regulacje dotyczące zasad kwalifikacji dzieci do pierwszeństwa w objęciu opieką.

– Ważny apel do wszystkich rodziców: proszę nie posyłać dzieci do przedszkoli i szkół na siłę – zwraca uwagę Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP. – Osoby, które mają możliwości, aby zostać w domu – powinny to zrobić. Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz pracowników jednostek oświatowych jest najważniejsze. Tym bardziej, że zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8 lat ma zostać wydłużony aż do 14 czerwca.

Zanim podjęto decyzję o otwarciu placówek, przeprowadzono ankiety wśród rodziców. Zainteresowanie opieką dzieci w przedszkolach wynosi 21 proc., w przypadku oddziałów 1-3 szkół podstawowych jest to 9 proc., a żłobków – blisko 20 proc. Może być tak, że nie wszystkie poznańskie placówki zostaną otwarte – informacje o tym można uzyskać w poszczególnych placówkach.

– Decyzja o otwarciu placówek była w pełni przemyślana. Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom placówek – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom oraz pracownikom żłobków, przedszkoli i szkół za ogrom pracy włożony w przystosowanie ich do nowych warunków. Teraz wiele zależy od rodziców i opiekunów, którzy muszą przestrzegać wytycznych sanitarnych.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań otwiera przedszkola i żłobki. Czy to bezpieczne?