piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Osocze ozdrowieńców nadal potrzebne

Lekarze apelują, by ozdrowieńcy, którzy spełniają warunki, zgłaszali się jako dawcy. Ich osocze zawiera przeciwciała i dzięki temu chorzy lżej przechodzą chorobę oraz szybciej wracają do zdrowia.

– Osocze osób, które przechorowały Covid-19 i wyzdrowiały, zawiera przeciwciała pomagające wyzdrowieć innym zakażonym – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który oddał osocze, bo po przejściu covid-19 jest ozdrowieńcem. – Gdy więc okazało się, że spełniam wszystkie warunki i mogę zostać dawcą, nie zastanawiałem się ani chwili. Sama procedura trwała kilkadziesiąt minut i nie była bolesna. Zachęcam wszystkich ozdrowieńców, by zgłosili się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tam każdy może dowiedzieć się, czy spełnia warunki do oddania osocza.

Dawcy muszą przede wszystkim spełniać podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi. Muszą też spełnić dodatkowe warunki – RCKiK pobierze plazmę wyłącznie od osób, które:

przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe;
minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2
są w wieku 18-65 lat;
w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Marcelińskiej.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki ok.200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa w osoczu, chorym na Covid-19 przetacza się 200 ml- 400 ml osocza.

Ważne: każdy ozdrowieniec musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty – nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu! Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 574 782 025 lub 574 782 039 albo napisać mail na adres: [email protected]. W mailu należy przesłać: swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 / dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2.

Każdy dawca-ozdrowieniec musi w momencie rejestracji przedstawić dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 lub dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (wynik laboratoryjny lub wpis w systemie pacjent/gabinet.gov.pl).

W związku z bardzo dużą ilością zgłoszeń kontakt lekarza z Działu Dawców może nastąpić w ciągu kilku dni.

W poznańskim PCKiK ozdrowieńcy mogą oddać również krew pełną – wówczas pobierana jest jej standardowa jednostka (450 ml), która rozdzielana jest na 3 frakcje: krwinki czerwone, krwinki płytkowe oraz osocze. Wszystkie te składniki wydawane są do lecznictwa.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Osocze ozdrowieńców nadal potrzebne