piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Obcy na Starym Rynku. Dzięki Krzysztofowi Wodiczce

Jeden z najbardziej znanych polskich artystów na świecie, Krzysztof Wodiczko, 26 listopada znów zagości w Poznaniu. Jego najnowszy projekt artystyczny, “Przybysze”, to komentarz do postrzegania obcych, gdy pojawią się w naszej przestrzeni.

Kuratorem projektu jest Marek Wasilewski i to on wyjaśnia, że do projektu zostaną użyte drony specjalnie przystosowane do tej roli.
“Artysta zamierza wykorzystać niezwykły sposób poruszania się maszyny do zwrócenia uwagi na ludzi postrzeganych jako „obcych” pojawiających się „znikąd” w oswojonych przez nas przestrzeniach” – napisał. – “Wprowadzenie przemieszczających się w powietrzu niezwykłych obiektów ma zwrócić uwagę na tych, którzy w naszym świecie starają się być niewidoczni, nie mają możliwości zabrania głosu i opowiedzenia o sobie. Pomimo dominującej w mediach negatywnej propagandy dotyczącej imigrantów, są oni stałym i wartościowym elementem polskiej rzeczywistości”.

W projekcie biorą udział imigranci z różnych krajów i kręgów kulturowych, którzy na krócej lub dłużej przybyli do Poznania. Niektórzy związali się z miastem już kilkadziesiąt lat temu, inni mieszkają tu od niedawna. Są wśród nich także polscy muzułmanie, którzy, choć urodzeni w naszym kraju, traktowani są jak obcy. Projekt Przybysze oddaje im głos.

Projekt Przybysze: współpraca techniczna: Krzysztof Kwiatkowski, Daniel Koniusz, operatorzy dronów: Michał Sawiński, Dawid Gut, organizatorzy: Galeria Miejska Arsenał, Estrada Poznańska, współpraca: Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu.

Krzysztof Wodiczko to jeden z najbardziej znanych i obecnych na świecie polskich artystów; tworzy sztukę, która angażuje się w ważne społeczne i kulturowe problemy współczesnej globalnej cywilizacji. Kontekstem dla jego działań artystycznych jest miasto rozumiane jako przestrzeń publicznej debaty, badanie jego historycznych pamięci, odczytywanie jego aktualnych komunikatów. Artysta zastanawia się nad kondycją współczesnej demokracji, uważa, że miarą jej jakości jest zdolność do przyjęcia obcych oraz opieka nad tymi, którzy są w niej najmniej uprzywilejowani.

Źródło: Galeria Miejska Arsenał

Strona głównaKulturaPoznań: Obcy na Starym Rynku. Dzięki Krzysztofowi Wodiczce