Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań obchodził Ogólnopolski Dzień Szczepień

Siódmego grudnia w Poznaniu – podobnie jak w całym kraju – obchodzony był Ogólnopolski Dzień Szczepień. Ma on przypomnieć, że szczepionki są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom.

Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany jest od 2009 roku. Jego punktem kulminacyjnym jest konferencja naukowa, która odbędzie się w Warszawie, ale o konieczności szczepień przypominają również poznańscy przedstawiciele sanepidu.

W Polsce szczepienia ochronne realizowane są zgodnie z obowiązującym programem, który każdego roku jest aktualizowany. Mimo to nie wszyscy wypełniają ten obowiązek. Tymczasem specjaliści obserwują dynamiczny wzrost liczby zachorowań na odrę w całej w Europie. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań wystąpiło w Rumunii (5,1 tys. przypadków), Francji (2,7 tys.), Grecji (2,2 tys.) i we Włoszech (2,2 tys.). Problem odry występuje również w Czechach, Słowacji, Niemczech, na Węgrzech, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Łotwie.

Na terenie Polski również zaobserwowano wzrost zachorowań na odrę. Od 1 stycznia do 30 listopada 2018 r. odnotowano 220 przypadków (zapadalność – 0,57). To ponad 2,5 razy więcej w stosunku do poprzedniego roku, w którym odnotowano 62 zachorowania (zapadalność – 0,16).

– Choroby nie znają granic – podkreśla dr n. med. Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu. – W każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowań, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, w skrajnych przypadkach prowadzących do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione. Gwarancją bezpieczeństwa dzieci jest poddanie ich szczepieniom ochronnym. Podniesie to również znacząco poziom bezpieczeństwa innych osób, niezaszczepionych z powodu wskazań medycznych. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć ilość zachorowań na wiele chorób, a niektóre całkowicie wyeliminować.

W 2017 r. w powiecie poznańskim odnotowano 25 przypadków zachorowań na odrę, natomiast w 2018 r. do chwili obecnej – 6 przypadków.

W ubiegłym roku w powiecie poznańskim było 188 005 dzieci i młodzieży zadeklarowanych w systemie POZ. 98,76 proc. z nich było zaszczepionych. Na koniec trzeciego kwartału 2018 r. zaszczepionych było 98,67 proc. dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szczepień.

– Szczepienia ochronne stanowią jedną z najskuteczniejszych, a czasami jedyną formę zapobiegania chorobom zakaźnym – mówi dr n. med. Witold Draber, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu. – Uzyskanie przez organizm odporności na różne czynniki chorobotwórcze po podaniu szczepionki jest poparte badaniami naukowymi. Warto prześledzić historię i przypomnieć sobie, jak epidemie chorób zakaźnych zdziesiątkowały społeczeństwa świata.

Poznań promuje szczepienia

Dlatego Miasto postanowiło wyjść naprzeciw rodzicom, zaniepokojonym doniesieniami o rosnącej liczbie zachorowań na odrę i inne choroby zakaźne. Chce, by zaszczepione dzieci otrzymywały dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli i podczas przyjmowania do żłobków.

– Obecnie pracujemy nad zmianą “Poznańskiego Programu opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech” – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – W programie ujęte zostaną m.in. warunki i zasady przyjmowania dzieci do żłobków. Kwestia pierwszeństwa dzieci szczepionych przy rekrutacji jest w trakcie analizy.

Poznań od lat zachęca też seniorów do udziału w programie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Programem profilaktyki zachorowań na grypę sezonową są objęci mieszkańcy Poznania w wieku od 60 lat (rocznikowo), którzy są zameldowani w Poznaniu i/lub rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z Urzędów Skarbowych na terenie Poznania.

Młodzi poznaniacy mogą skorzystać z programu profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Bezpłatne szczepienia są dostępne dla nastoletnich dziewcząt i chłopców.

Inicjatywa obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańPoznań obchodził Ogólnopolski Dzień Szczepień