czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Msza w kościele ojców dominikanów i złożenie kwiatów w krużgankach kościoła, przed tablicą poświęconą Polakom zamordowanym na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1947. Tak w Poznaniu obchodzono 78. rocznicę “krwawej niedzieli”.

11 lipca 1943 roku, również w niedzielę, ukraińscy nacjonaliści z UPA dokonali skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Akcja była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Kilkakrotnie więcej opuściło swoje domy uciekając przed terrorem i groźbą śmierci do centralnej części kraju.

Sejm 22 lipca 2016 r. przyjął uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, oddając w ten sposób hołd ofiarom mordów – Polakom, Żydom, Ormianom, Czechom i przedstawicielom innych mniejszości narodowych, dokonywanych w latach 1943 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. Posłowie w dokumencie wyrazili też wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w atakach i ratowali Polaków oraz żołnierzom Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy walczyliw obronie atakowanej ludności cywilnej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Poznaniu został uczczony mszą świętą w kościele ojców dominikanów. Po mszy odbył się Apel Poległych w krużgankach kościoła, złożono też kwiaty przed tablicą poświęconą Polakom zamordowanym na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej w l. 1943-1947. Wieniec został złożony także w imieniu wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

 

Strona głównaPoznańPoznań: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa