czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Obchody Dnia Solidarności i Wolności

Msza święta w kościele ojców dominikanów i złożenie kwiatów przed pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Tak wyglądały obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych – Dzień Solidarności i Wolności.

Uczestnicy uroczystości po mszy przeszli pod pomnik prowadzeni przez poczet sztandarowy Solidarności. A Jarosław Lange, przewodniczący zarządu regionu Solidarności przypomniał historię związku i to, że 25 lat po jego powstaniu, w 2005 roku, parlament polski mocą ustawy zdecydował, że 31 sierpnia jest świętem państwowym, Dniem Solidarności i Wolności.

– Myślę, że cztery elementy zdecydowały o fenomenie powstania, a potem zwycięstwa Solidarności – mówił przewodniczący. – Pierwszy element pojawił się jeszcze przed rokiem 80 – to wybór papieża Polaka, wówczas kardynała Wojtyły. Dwa lata później dzięki inspiracji Ojca Świętego powstała Solidarność. Ten drugi element ma szczególne znaczenie: ta masowość i ta przeogromna solidarność serc i umysłów ludzi. Bo przecież te 40 lat temu tę Solidarność tworzyły nie sto tysięcy, nie milion, ale 10 milionów ludzi w Polsce! Trzeci element to jest to wielkie dążenie do wolności. Najpierw tej, która jawi się w wymiarze indywidualnym dla każdego człowieka, a potem tej, która pojawia się w wymiarze zbiorowym, dla całego społeczeństwa, całego narodu. I czwarty element – to przeogromna chęć, pragnienie zmiany swojego życia na lepsze, dbałość o swoje życie i o godność człowieka. Z tych czterech elementów złożyła się Solidarność.

Przewodniczący zaprosił też wszystkich do udziału w zbiórce społecznej, którą Solidarność zorganizowała dla Białorusi – bo członkowie Solidarności wiedzą lepiej niż ktokolwiek, co to to znaczy żyć w kraju zniewolonym, co to znaczy pobicie, zniewolenie, areszt.

Jarosław Lange podziękował także wszystkim tym, którzy 40 lat temu współtworzyli Solidarność.
– To dzięki wam dziś żyjemy w wolnym kraju – powiedział.

Lilia Łada

Strona głównaPoznańPoznań: Obchody Dnia Solidarności i Wolności