Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Poznań: Nowy parking, nowy plac, czyli MTP otwierają się na miasto

Budowa podziemnego parkingu i zielony plac do rekreacji i wypoczynku. “To pierwszy krok ku otwarciu targów na miasto i stworzeniu na ich terenie strefy kultury” – zapewniają władze MTP.

Grupa MTP rozstrzygnęła właśnie przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Na plac budowy wejdzie on już w pierwszym kwartale 2021 roku.

– Mimo iż to był bardzo trudny rok dla całej branży targowej, mimo iż nie odbyły się dziesiątki wydarzeń, nie zwalniamy tempa. Inwestujemy, udoskonalamy naszą infrastrukturę i teren, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych gości i mieszkańców – przekonuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Podziemny parking będzie miał trzy poziomy. Pomieści 652 samochody, zagwarantuje także przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie wyposażony w stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Posiadać będzie również własny zbiornik retencyjny, z którego rozprowadzana będzie woda do nawadniania okalających terenów zielonych. Wjazd na parking będzie się mieścił od strony ul. Głogowskiej, na wysokości dworca PKP, w miejscu po byłej restauracji Adria.

– Parking będzie służył przede wszystkim uczestnikom organizowanych na naszym terenie wydarzeń: targów, kongresów, konferencji czy koncertów – zdradza Elżbieta Roeske. – Będzie on jednak na tyle pojemny, że korzystać z niego będą mogli także okoliczni mieszkańcy czy osoby przyjeżdżające do Poznania.

Nad podziemnym parkingiem pojawi się nowa przestrzeń, która zostanie oddana mieszkańcom i turystom. Między pawilonami 1, 2 i 12, powstanie m.in. estetyczny, otoczony zielenią plac z miejscami do rekreacji i wypoczynku. Pomieści on ponad 10 tysięcy osób i doskonale sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i imprez. Wokół powstaną liczne restauracje i kawiarnie.

– To miejsce będzie tętnić życiem i stanie się miejscem, do którego przychodzi się dobrze zjeść, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym czy po prostu odpocząć – przekonuje Elżbieta Roeske. – Będzie miejscem dostępnym dla wszystkich, ponieważ jego otwarcie będzie się wiązało z otwarciem części terenów targowych dla mieszkańców i przejścia między ulicami Głogowską a Śniadeckich.

Prace związane z przebudową placu i stworzeniem strefy kultury będą kosztowały blisko 39 mln zł i będą toczyć się równolegle z budową parkingu. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

MTP

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Nowy parking, nowy plac, czyli MTP otwierają się na miasto