Poznań: Nowe urządzenie w Pogotowiu Ratunkowym – i od razu uratowało życie!

Paulina Stochniałek przekazuje pogotowiu urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej fot.PR
Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, przekazała pogotowiu 25 lipca, urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Jeszcze tego samego dnia dzięki nim zostało uratowane jedno życie…

Jak informuje Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu, w sobotę dwa zespoły ratownictwa medycznego walczyły o ocalenie życia przy użyciu właśnie tych urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Jedno udało się ocalić.
„W obecnym czasie tego rodzaju sprzęt to 3 członek zespołu” – informują ratownicy na swoim FB. – „Pracujemy zawsze w maskach, często w kombinezonach, głównie w składzie dwuosobowym, i co najważniejsze sprzęt umożliwia bezpieczny transport pacjenta w NZK z jednoczesnym utrzymaniem wysokiej jakości uciśnięć klatki piersiowej”.

Urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej kosztowały prawie 900 tys. zł i zostały kupione przez województwo wielkopolskie. Zakup piętnastu sztuk sprzętu ratowniczego dokonany był w ramach realizowanego przez Samorząd Województwa projektu pn. „Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia oraz zakup niezbędnego wyposażenia dla potrzeb walki z epidemią koronawirusa covid-19 w województwie wielkopolskim”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (WRPO 2014-2020).

el